Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV i Światowy Dzień AIDS - sprawdź, czy problem nie dotyczy Ciebie!
Redakcja portalu, 17.11.2017 , Tagi: hiv, aids
Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV i Światowy Dzień AIDS - sprawdź, czy problem n
W Polsce od początku epidemii w 1985 r., HIV zdiagnozowano u ponad 22 tys. osób. Każdego dnia o swoim zakażeniu dowiadują się 3-4 osoby. Szacuje się jednak, że nawet 60% osób żyjących z HIV w Polsce może nie wiedzieć o swoim zakażeniu. Codziennie na całym świecie, z powodu HIV/AIDS, umiera ok. 3 tys. osób. Zbliżający się Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV, który w tym roku przypada w dniach 17-24 listopada oraz Światowy Dzień AIDS, obchodzony 1 grudnia, to dobre okazje, aby bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo wykonać test w kierunku wirusa.

 

Nie ma grup ryzyka. HIV może dotyczyć każdego

Wbrew powszechnym opiniom, HIV przenosi się nie tylko w następstwie kontaktów homoseksualnych, ale również, obecnie coraz częściej w Polsce, poprzez kontakty heteroseksualne. [1] Co 5. osoba leczona z powodu zakażenia HIV to kobieta. [2] Każdy, kto prowadzi aktywne życie seksualne lub ma kontakt z krwią zakażoną HIV, może zakazić się wirusem − bez względu na pochodzenie rasowe, religię czy orientację seksualną. [3] Krajowe Centrum ds. AIDS rekomenduje, że test na obecność wirusa powinien wykonać każdy, kto miał choćby raz w życiu kontakt seksualny niezabezpieczony prezerwatywą. [4] Podejmowanie ryzykownych zachowań seksualnych wiąże się z ryzykiem zakażenia HIV. [5]

 

Nie testujemy się. Boimy się, czy nie wiemy?

Największą trudnością w rozpoznawaniu zakażenia HIV jest zwykle podjęcie decyzji o wykonaniu testu. [6] Tymczasem badanie w kierunku HIV nie jest ani skomplikowane ani bolesne. Badania w kierunku HIV można wykonać w szpitalach i poradniach całego kraju pod nadzorem lekarza oraz dodatkowo anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych na terenie całej Polski. Więcej informacji na temat punktów PKD znajduje się na stronie www.aids.gov.pl.

 

Wczesne rozpoznanie zakażenia – szybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia

HIV nie daje początkowo charakterystycznych dolegliwości. Bardzo często pierwsze objawy przypominają grypę. Po kilku tygodniach dolegliwości zwykle mijają. Następuje okres bezobjawowy, który może trwać od kilku miesięcy, do nawet kilkunastu lat. Jak podaje Krajowe Centrum ds. AIDS, średnio 8-10 lat można żyć z zakażeniem HIV, nie mając objawów AIDS. Jednakże przez cały czas wirus w ukryciu niszczy układ odpornościowy. Ważne jest wczesne rozpoznanie zakażenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia. U połowy osób rozpoznano zakażenie HIV późno, co spowodowało rozpoczęcie leczenia w zaawansowanym stadium choroby. [7] Z tego względu istotne jest wykonywanie testów ‒ chorzy, którzy zostali zdiagnozowani w krótkim czasie po zakażeniu, lepiej odpowiadają na leczenie. [8] Ponadto, wczesne wykrycie zakażenia HIV i właściwe stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) pozwala na przedłużenie życia osoby zakażonej aż do okresu naturalnego starzenia się organizmu oraz bardzo istotnie ogranicza przenoszenie zakażenia na inne osoby (partnerów seksualnych, noworodki). [9] Osoby żyjące z HIV, dzięki nowoczesnym terapiom lekowym, mogą prowadzić normalne życie – pracować, zakładać rodziny i mieć zdrowe potomstwo. [10]

 

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV w tym roku przypada w dniach 17-24 listopada. To dobra okazja, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło spowodować zakażenie? [11] Głównym celem inicjatywy jest zbudowanie świadomości wokół HIV i zachęcenie jak największej liczby osób do zbadania się w kierunku HIV. Lepiej jest wykonać test i poznać swój status serologiczny, niż żyć z HIV nie wiedząc o tym. [12] Europejski Tydzień Testowania został zainicjowany w 2013 roku przez organizację HIV in Europe, a wspiera go wiele międzynarodowych organizacji i instytucji, w tym UNAIDS i Komisja Europejska. Jak pokazują wyniki badania, przeprowadzonego przez PBS na zlecenie GSK [13], tylko 1/3 osób zakażonych HIV dowiaduje się o zakażeniu dzięki spontanicznym testom diagnostycznym. Pozostali często dowiadują się o swoim statusie serologicznym w związku ze diagnozowaniem innej choroby.

 

Światowy Dzień AIDS

Obchodzony 1 grudnia Światowy Dzień AIDS został ustanowiony przez zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 r., w celu zwrócenia uwagi świata na problemy związane z epidemią HIV/AIDS. Temat HIV/AIDS jest wciąż aktualny. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że pod koniec 2016 r. na świecie z HIV żyło około 36,7 milionów osób. [14] Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka. 1 grudnia na całym świecie odbywają się akcje edukacyjne mające na celu przekazanie rzetelnych informacji na temat HIV/AIDS oraz sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, wykonywania testów w kierunku HIV, odpowiedniego leczenia. To również czas walki ze stygmatyzacją osób zakażonych oraz oddanie czci osobom zmarłym na AIDS. W Polsce, od początku epidemii w 1985 r. do połowy 2017 r. z powodu choroby zmarły 1374 osoby.[15]

Źródła

[1] Rogowska-Szadkowska D., Bąkowska E., Zakażenie, rozpoznanie, i co dalej?, Warszawa 2008, s.6

[2] Rekomendacje PTN AIDS 2017. Dostępne na: http://www.ptnaids.pl/images/pliki/zalecenia2017-FINAL.pdf

[3] Rogowska-Szadkowska D., Fakty i mity o HIV i AIDS. http://www.aids.gov.pl/hiv_aids/454/ [dostęp 13.05.2016]

[4] http://www.aids.gov.pl/kampanie/CWL/04.html

[5] https://www.cdc.gov/hiv/risk/estimates/riskbehaviors.html

[6] Rogowska-Szadkowska D., Bąkowska E., Zakażenie, rozpoznanie, i co dalej?, Warszawa 2008, s.2

[7] Informacje na temat TestingWeek. Dostępne na: http://www.testingweek.eu/about-testing-week [dostęp:31.10.2016]

[8] Informacje na temat TestingWeek. Dostępne na: http://www.testingweek.eu/about-testing-week [dostęp:31.10.2016]

[9] Informacje zamieszczone na Portalu edukacyjnym Krajowego Centrum ds. AIDS. Dostępne na: http://www.hiv-aids.edu.pl/ [dostęp: 28.10.2016]; Zalecenia PTN AIDS, Zasady opieki nad osobami zakażonymi HIV, Warszawa–Wrocław 2015, s. 55.

[10] Opracowano przez Krajowe Centrum ds. AIDS, Co musisz wiedzieć o HIV i AIDS bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz, Warszawa 2013, s. 3.

[11] http://www.aids.gov.pl/kampanie/CWL/11.html

[12] http://www.aids.gov.pl/kampanie/CWL/11.html

[13] Raport przygotowany przez PBS na zlecenie GSK: „Życie z HIV. Jakie są potrzeby komunikacyjne osób seropozytywnych w Polsce?” Badanie było realizowane na przełomie 2015 i 2016 r. Raport opublikowano w 2016 r.

[14] WHO, HIV/AIDS Global Summary, July 2017.

[15] https://aids.gov.pl/. Opracowano na podstawie danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego

KOMENTARZE
Newsletter