Znajdź nas na:

VIII Coolturalny Festiwal Piwa Politechniki Łódzkiej

Data rozpoczęcia 2018-05-29 VIII Coolturalny Festiwal Piwa Politechniki Łódzkiej
Data zakończenia 2018-05-29
Organizator Studenckie Koło Naukowe Chemików Kollaps
Miejsce Łódź
Branże Biotechnologia
Dodaj do kalendarza Ical_outlook Google_calendar

29 maja 2018 r. odbędzie się VIII Coolturalny Festiwal Piwa Politechniki Łódzkiej organizowany przez Studenckie Koło Naukowe Chemików Kollaps we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Biotechnologów FERMENT działające na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności. Jest to wieloletnia tradycja, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i wpisuje się jako stałe wydarzenie w studenckim kalendarzu.

Tematyka wykładów dotyczyć będzie zmian jakie nastąpiły w produkcji piwa na przestrzeni lat, polskiej tradycji piwowarskiej czy podróży przez różnorodność smaków i aromatów złotego trunku. Odbędą się warsztaty, na których amatorzy piwa zdobędą praktyczną wiedzę dotyczącą bogactwa stylów piwa na całym świecie.

W trakcie festiwalu można będzie spróbować piwa z całej Polski oraz dwóch gatunków piwa uwarzonego przez studentów. Jak co roku, trzeźwe spojrzenie na stan upojenia alkoholowego umożliwią alkogogle w ramach akcji „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” zorganizowanej przez Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie.

Sesja posterowa zaadresowana jest do wszystkich studentów oraz doktorantów. Tematyka posterów to:

„Tajemnice chmielu”

„Tajemnice zbóż browarniczych”

PROGRAM VIII COOLTURALNEGO FESTIWALU PIWA POLITECHNIKI ŁÓDZKIEJ:

---> Aule Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej - wstęp wolny

12:00 - 12:50

Wykład Inauguracyjny:

„Piwo rzemieślnicze – jak to się robi?”,

Piotr Sosin z Browaru Trzech Kumpli, zdobywcy wielu nagród w konkursach piw rzemieślniczych

13:10 - 14:25

Warsztaty do wyboru:

- „Załóż swój browar domowy”, Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych (wstęp wolny, zgodnie z zasadą kto pierwszy zajmie sobie miejsce na auli :) )

- „Sztuka degustacji piwa”, Marek Suliga (wstęp wolny, jednak liczba miejsc ograniczona - wejściówki będą do wygrania w konkursach organizowanych przez Nasz fp)

---> Dziedziniec Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej - wstęp tylko dla studentów Politechniki Łódzkiej, płatny 3zł

14:30 - 17:00

Kulturalna degustacja podążająca ścieżką różnych gatunków piwa

12:00 - 17:00

Sesja posterowa - konkurs z nagrodami, 2 tematy do wyboru:

Temat 1: „Tajemnice chmielu”

Temat 2: „Tajemnice zbóż browarniczych

Pasaż laboratoryjny

events

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem