Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu

Biotechnologia

Małopolska Noc Naukowców
Data rozpoczęcia:
2023-09-29
Data zakończenia:
2023-09-29
Organizator:
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Miejsce
Małopolska

Małopolska Noc Naukowców jest częścią organizowanej od 2005 r. Europejskiej Nocy Naukowców (European Researchers’ Night), która zgodnie z tradycją odbywa się rokrocznie w ostatni piątek września i stawia sobie za cel promocję oraz popularyzację nauki w europejskim społeczeństwie. W tym roku 29 września w blisko 433 miastach starego kontynentu odbędą się niesamowite pokazy, doświadczenia i eksperymenty dla wszystkich zainteresowanych nauką uczestników. Noc Naukowców usłyszymy i zobaczymy również w Małopolsce! Celem Małopolskiej Nocy Naukowców (MNN) jest zainteresowanie Małopolan (dzieci, młodzieży, ich rodziców, nauczycieli i opiekunów) naukowymi zagadnieniami oraz zachęcenie młodych ludzi do wyboru zawodu naukowca.

Poprzez różne aktywności – pokazy, warsztaty, wykłady, zwiedzanie laboratoriów, gry i konkursy – naukowcy w ciekawy i nieskomplikowany sposób pokazują, że nauka to wszystko, co nas otacza, a praca naukowców ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Partnerzy wydarzenia przedstawiają fascynujące projekty badawcze, opowiadają o najnowszych osiągnięciach naukowych i rozmawiają z uczestnikami na temat różnorodnych dziedzin wiedzy. Niezależnie od zainteresowań, każdy może tutaj znaleźć coś interesującego dla siebie. Przedstawianie zagadnień w niekonwencjonalny sposób sprzyja ich zrozumieniu oraz zapamiętaniu, a poprzez osobiste zaangażowanie uczestników w przeprowadzanie eksperymentów (a nie tylko ich bierne oglądanie) nauka staje się bliższa, prostsza i przede wszystkim – bardzo lubiana.

W tegorocznej 17. edycji wydarzenia weźmie udział ok. 60 partnerów. Na tę liczbę składają się: największe małopolskie uczelnie wyższe, instytuty naukowe, firmy B+R, biblioteki i muzea. Zaplanowano mnóstwo atrakcji dostępnych dla każdego i dotyczących różnych dziedzin: nauk ścisłych, przyrodniczych, humanistycznych czy innych. W związku z trwającym Rokiem Kopernikańskim partnerzy MNN, których program powiązany jest z tematyką kosmosu, astronomii i matematyki oraz Ci, którzy mają taka możliwość, przygotują wydarzenia dotyczące osiągnięć Mikołaja Kopernika. W tym roku o wybuchach i eksperymentach będzie głośno aż w 10 miastach Małopolski! Aktywności odbędą się w: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Skawinie, Niepołomicach, Chrzanowie, Wadowicach, Sułkowicach-Bolęcinie oraz Krzeszowicach!

Newsletter