Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Uruchomiono program praktyk dla studentów w warszawskim salonie BayLab
15.05.2013
Uruchomiono program praktyk dla studentów w warszawskim salonie BayLab
Politechnika Warszawska wraz z firmą Bayer Sp. z o.o. stworzyła wspólny program praktyk dla studentów. Jego głównym celem jest promocja nauki w multimedialnym salonie popularnonaukowym BayLab, uruchomionym przez Bayer w Warszawie. Projekt ten jest jeszcze programem pilotażowym. Czy owocny ich przebieg skusi Bayer do zaproszenia również innych uczelni? Czekamy z niecierpliwością.

Pomysłodawcą wspólnego projektu była firma Bayer, która od lat współpracuje z Politechniką Warszawską m.in. w ramach projektu Ambasador Zrównoważonego Rozwoju, realizowanego kilka lat temu. Dlatego zorganizowane praktyki studenckie stanowią kolejny wspólny projekt ku rozwoju nauki.  

Bayer jako międzynarodowa firma podejmuje działania w trzech kluczowych obszarach: ochrony zdrowia, środków ochrony roślin i wysoko specjalistycznych materiałów. Określana jako firma-wynalazca wyznacza nie tylko trendy w obszarze badań, ale również dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem zarówno ze środowiskiem akademickim, jak i z młodszym pokoleniem ciekawym świata.

Studenci, biorący udział w praktykach wraz z wykładowcami przybliżą młodszym kolegom świat nauki, współtworząc i współprowadząc warsztaty dla dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dzięki czemu praktykanci będą mieli również możliwość kształtowania swoich umiejętności. Projekt ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród studentów, jak i uczniów.

 

„Bayer jest dumny, że może podzielić się swoją wiedzą i długoletnim doświadczeniem w prowadzeniu badań, zgodnie z naszym motto: ‘Science For A Better Life’. Cieszymy się z długoletniej współpracy z Politechniką Warszawską - program praktyk to kolejna odsłona. Punktem kulminacyjnym programu praktyk będzie czynny udział studentów w wystawie interaktywnej Anniversary Tour na temat innowacji Bayer z okazji 150-lecia istnienia firmy”  – mówi Monika Lechowska, Dyrektor Działu Komunikacji Bayer Sp. o.o..

 

Firma Bayer ceni sobie współpracę ze studentami, którym oferuje przestrzeń - salon BayLab, jak również wtajemniczenie w specyfikę codziennego działania firmy. Warsztaty zostały stworzone z myślą o promowaniu najbardziej aktywnych studentów kół naukowych Politechniki Warszawskiej. Zdaniem organizatorów, ich działania są godne uwagi, dlatego warto poznać je bliżej.

Warsztaty, powstałe pod kierownictwem pracowników naukowych warszawskich uczelni, zagłębiają się w obszary chemii, inżynierii materiałowej, ochrony środowiska. BayLab oferuje również możliwość udziału w zajęciach laboratoryjnych.

 

 „Studenci Politechniki Warszawskiej wcześnie rozpoczynają praktyki zawodowe, a uczelnia wspiera ich aktywność. To również dzięki temu 3/4 naszych absolwentów znajduje pracę w ciągu zaledwie miesiąca od zakończenia studiów” – mówi prof. Władysław Wieczorek, Prorektor Politechniki Warszawskiej.

 

Aby wziąć udział w programie praktyk w Bayer, należy otrzymać rekomendację  udzieloną studentowi przez jedno z kół naukowych Politechniki Warszawskiej.

 

„Projekt wzbudził w naszym Kole bardzo duże zainteresowanie" – mówi Michał Więcław z Chemicznego Koła Naukowego „Flogiston”. – "Obecnie rekomendowani przez nas studenci współprowadzą w BayLab zajęcia dotyczące witamin i przygotowują się do warsztatów z ochrony roślin."

 

Tylko w pierwszej turze praktyk do udziału w warsztatach zgłosiło się 500 uczniów szkół z woj. mazowieckiego. Uczniowie otrzymają również możliwość skorzystania ze sprzętu laboratoryjnego i nowoczesnego wyposażenia salonu, m.in. multimedialnego stołu dotykowego z aplikacjami poświęconymi zdrowiu, rolnictwu, wysokospecjalistycznym materiałom.

Aby wprowadzić dzieci w świat nauki, przygotowano interesujące atrakcje, w postaci trójwymiarowych filmów popularno-naukowych, mikroskopów z wyświetlaczami LCD, aplikację ‘Nutrition Clock’ (ukazującą wzrastające zapotrzebowanie na żywność wobec malejącej ilości areałów rolnych).

 

Firma Bayer wspiera również uzdolnionych naukowców, pomagając im w realizacji ważnych projektów badawczych, tworząc również platformy wymiany naukowej. Wydatki na badania i rozwój sięgają 3 mld euro rocznie.

 

Praktyki będą trwać do końca tego roku, I tura do końca czerwca. Projekt ten jest jeszcze programem pilotażowym. Należy mieć nadzieję, iż w przyszłości takie przedsięwzięcie będzie otwarte również na inne uczelnie. Nie ukrywam, że ja jako studentka Politechniki Łódzkiej bardzo na to liczę. 

 

 

Paulina Marczuk

Informacje i zdjęcia udostępnione przez firmę Bayer Sp. z. o. o.

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2019>

pnwtśrczptsbnd
28
31
1
2
3
4
6
Marketing w branży health&beauty
2019-06-06 do 2019-06-06
8
9
10
11
Beauty Innovations 2019
2019-06-11 do 2019-06-11
15
16
17
18
Innowacyjny Szpital: Matka i dziecko
2019-06-18 do 2019-06-18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30
Newsletter