Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ekstrakt z żywokostu stymuluje odnowę naskórka u osób starszych!
10.05.2013
Ekstrakt z żywokostu stymuluje odnowę naskórka u osób starszych!
  Przeczytaj również: Jak dbać o skórę dojrzałą? Cytokiny i cytokininy w kosmetologii

 

 

Skóra stanowi barierę, która chroni człowieka przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych oraz przed odwodnieniem. Funkcję barierową pełni głównie naskórek. Podlega on procesowi ciągłej odnowy. Komórki, które ulegają złuszczaniu z warstwy rogowej są zastąpione przez nowo utworzone komórki z wewnętrznej warstwy naskórka. Stała odnowa jest ważna dla jakości bariery i tym samym dla utrzymania gładkości i dobrego wyglądu skóry. Zjawisko to opisuje parametr określany mianem czasu przejścia (TOT- turn over time). TOT to czas potrzebny do przejścia komórki z warstwy podstawnej do warstwy rogowej i jej złuszczenia. Fizjologicznie to ok 26-28 dni. Wraz z wiekiem dochodzi do wydłużenia czasu przejścia. Konsekwencją spowolnienia odnowy u starszych osób jest sucha, szorstka, nierówna i matowa skóra.

Naskórkowe komórki macierzyste, które są rozproszone w wewnętrznej warstwie naskórka są odpowiedzialne za stałą odnowę. Tylko te komórki mają potencjał generowania nowych komórek. Jednak szybkość podziału tych komórek zmniejsza się u osób starszych. To jest główny powód, dla skrócenia czasu przejścia i wolniejszej odnowy naskórka. Prowadzi to do powstania zmarszczek i bruzd. Ma również negatywny wpływ na karnację skóry i sprawia, że ​​skóra wygląda szaro.

Zamiast używać wysoce inwazyjnych zabiegów, Mibelle Biochemistry Group proponuje wyciąg z komórek macierzystych żywokostu PhytoCellTec Symphytum.

PhytoCellTec Symphytum aktywuje wskaźnik rozmnażania ludzkich komórek macierzystych naskórka. Dlatego przywraca potencjał odnowy w skórze osób starszych.

PhytoCellTec Symphytum stanowi wyciąg z komórek macierzystych żywokostu. Żywokost jest krzewem o fioletowych lub różowych kwiatach, rosnący w wilgotnych i trawiastych obszarach Europy. Maść z żywokostu jest stosowana do leczenia ran i złamań kości.

Pozytywny wpływ ekstraktu z żywokostu na prędkość podziałów komórek macierzystych naskórka została odkryta w badaniach na hodowlach komórkowych. W celu naśladowania środowiska w tkance skóry starszej wiekiem, pożywkę opracowano tak, że zawierała istotne elementy, ale była pozbawiona ochronnych i stymulujących związków. Szybkość proliferacji komórek macierzystych hodowanych w tym podłożu została wyraźnie zmniejszona w porównaniu do hodowanych w normalnej pożywce. Do hodowli dodano komórek żywokostu. Okazało się że komórki mnożyły się znacznie bardziej niż w hodowli kontrolnej bez ekstraktu z żywokostu. Stwierdzono również poprawę morfologii i zawartości kwasu hialuronowego w modelach naskórka utworzonych w hodowli naśladującej „starszy” naskórek.

W kolejnym etapie badań ekstrakt komórkowy z żywokostu zaaplikowano w formie kremu 20 kobietom w wieku od 40-60 lat. Po czterech tygodniach stosowania, zaobserwowano znaczący wzrost szybkości odnowy skóry. Jednoczesne analiza gładkość skóry PRIMOS wykazała poprawę o 12%.

Źródło: phytocelltec.ch

oprac. Agata Lebiedowska

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2019>

pnwtśrczptsbnd
28
31
1
2
3
4
6
Marketing w branży health&beauty
2019-06-06 do 2019-06-06
8
9
10
11
Beauty Innovations 2019
2019-06-11 do 2019-06-11
15
16
17
18
Innowacyjny Szpital: Matka i dziecko
2019-06-18 do 2019-06-18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30
Newsletter