Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Studia farmaceutyczne... i co dalej?
15.05.2013
Studia farmaceutyczne... i co dalej?
Każdy student farmacji, po ponad pięciu latach studiów, staje przed dylematem: co dalej zrobić ze swoim życiem? Jak ukierunkować swoją karierę zawodową? Pierwszych wyborów w tym kierunku dokonuję się już w momencie rozważania miejsca praktyk lub stażu, decydując się na aptekę otwartą, szpitalną lub pracę w laboratorium czy w przemyśle farmaceutycznym. To jak młody człowiek pokieruje swoje kroki, może zadecydować o jego przyszłej karierze zawodowej.

11 maja studenci gdańskiego Wydziału Farmaceutycznego mieli okazję zapoznać się ze ścieżkami kariery innymi, niż apteka otwarta podczas VII edycji sympozjum Kariera Farmaceuty, zorganizowanego przez gdański Odział Młodej Farmacji. Alternatywę pracy dla studentów farmacji zaprezentowali: mgr farm. Ewa Tobolska-Klimek, Kierownik apteki szpitalnej w Pomorskim Centrum Traumatologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika, dr Tomasz Zaremba, Study Operations Specialist w AstraZeneca, mgr farm. Piotr Merks, Dyrektor OPC OPFARM CONSULTING LTD, (Londyn), mgr farm. Oliwia Szerkus – Polpharma S.A., dr Stella Chróścicka, Outsourcing  Operations Manager, KCR S.A.

“Większość studentów rozpoczynająca swoją przygodę z farmacją, widzi się na miejscu mgr farmacji w aptece. Jak pokazuje rzeczywistość, nie jest to jedyne miejsce pracy dla absolwentów, gdyż nie zawsze sprzyja ono realizacji swoich ambicji planów i marzeń. Dla osób, które chciałyby spełniać się zawodowo, niekoniecznie w aptece, pozostają inne miejsca pracy. Jednak są to oczywiście stanowiska, o które trzeba się postarać, wnieść kreatywność w udoskonalanie swoich kwalifikacji.”– powiedział Pan dr Tomasz Zaremba.

Jak mówili prelegenci, każdy z absolwentów dostaje taki sam dyplom. Dyplom, który w żaden sposób nie wyróżni danej osoby spośród setki innych absolwentów. Jak potencjalny pracodawca ma wybrać w takiej sytuacji osobę najlepszą na dane stanowisko, osobę, która będzie w stanie zaangażować się oraz nabywać całkiem nową wiedzę i umiejętności? Ważne jest, by inwestować w siebie już w czasie studiów, gdyż każda praktyka, praca, nieraz wolontariat, dodaje nam zdolności, które mogą w przyszłości okazać się przydatne. Taką postawę zaprezentowali zarówno Pan dr Tomasz Zaremba i mgr farm. Piotr Merks. Panowie pokazali studentom, jak przebiegła ich ścieżka kariery, która niewątpliwie rozpoczęła się już w czasie studiów. Studenci powinni sami starać się znaleźć miejsca, w których mogą nauczyć się czegoś nowego, a co wpisane do CV wyróżni ich spośród wielu innych absolwentów. W ten sposób już w czasie studiów możemy odkryć ścieżkę nauki, pracy, w której odnajdziemy swoje miejsce. Poza tym ważne są wyjazdy zagraniczne, a dokładniej praktyki i staże typu programu Erasmus. Za granicą student zmienia środowisko, odrywa się od hierarchii uczelnianej, poznaje świat farmaceutyczny zazwyczaj różny od tego w Polsce. Na takich praktykach może wiele się nauczyć i w późniejszym czasie, wracając do kraju, wnieść innowacje w naszą rzeczywistość. Jak pokazali Panowie, wiara w siebie pozwala na zbudowanie imponującej kariery zawodowej. Wystarczy inwestować w siebie w każdej wolnej chwili oraz być pewnym siebie, przejawiając odwagę do poznawania nowych rzeczy, ciekawości świata.

Oprócz kariery zagranicznej studenci poznali możliwości zatrudnienia w kraju. Nie każdy marzy o podbijaniu świata, ale dla takich osób również znajdzie się miejsce w branży farmaceutycznej. Apteka szpitalna jest często alternatywą dla apteki otwartej, zwłaszcza teraz, gdy zwiększyło się zapotrzebowanie na przygotowywanie przez apteki szpitalne cytostatycznych leków, żywienia do- i pozajelitowego, edukacji pacjentów i ich rodzin. Bliższe zapoznanie z pracą takich placówek pokazuje jak ciekawa może być kariera w tym miejscu, gdyż coraz częściej apteki szpitalne mają wpływ na gospodarkę lekami całego szpitala poprzez receptariusze szpitalne. Wpływa to w sposób znaczoący na bezpieczeństwo terapii poprzez czuwanie nad dostarczaniem pacjentowi właściwych leków i wyrobów medycznych. Magister farmacji spotka się również w aptece szpitalnej z badaniami klinicznymi, które mogą stanowić odrębną ścieżkę zawodową. Tytuł magistra farmacji jest dużym plusem dla osób, które chcą włączyć się w pracę nad badaniami klinicznymi. Na polskim rynku działają firmy zarówno krajowe jak i zagraniczne. Farmaceuta może znaleźć w tej branży pracę m.in. jako monitor badań klinicznych. W Polsce w badaniach klinicznych bierze udział co roku około 40 tys. pacjentów. Ta ilość mówi o tym, jak dużo ludzi musi czuwać nad tym, by wszystko przebiegało prawidłowo, pod pełną kontrolą jakości prowadzonych badań. W tej pracy należy wykazać się znajomością m.in.: prawa, umiejętnością komunikacji, odpowiedzialnością, dobrą organizacją czasu i pracy.

Inną opcją jest przemysł. Na przykładzie Polpharmy studenci zobaczyli jak wiele możliwości daje praca w koncernie farmaceutycznym bez konieczności wyjazdu za granicę. Jest to praca zupełnie odmienna niż w aptece otwartej czy szpitalnej, pozwalająca poznać produkcję leków od podstaw oraz całą dokumentację i procesy wprowadzania leków na rynek. Również Polpharma daje możliwości pracy poza granicami państwa, jest to praca w krajach leżących na wschód od Polski, ale nie tylko. Również tam gdzie firma wprowadza swoje leki na rynek.

Doktorat i praca naukowa stanowią ciekawą ścieżkę kariery dla absolwent farmacji. „W tę pracę z pewnością trzeba wnieść dużo kreatywności, wytrwałości i niekiedy cierpliwości, gdyż badania naukowe, każdy eksperyment, nie muszą zakończyć się sukcesem.” – powiedział Pan Piotr Merks.

Absolwent farmacji wbrew pozorom ma wiele możliwości ukierunkowania swojej przyszłości zawodowej. Wystarczy chęć poszukiwania swojego miejsca na rynku pracy i polepszania swoich umiejętności, kwalifikacji, próbowania swoich sił w różnych dziedzinach, stawiania przed sobą wyzwań. Same studia otwierają studentom jedynie drzwi do wielkiego świata farmaceutycznego, pozwalają spojrzeć na wiele ścieżek tej nauki. Absolwent ma przed sobą wiele dróg, ale którą zdecyduje się podążać, zależy już tylko od niego.

Absolwentom oraz obecnym i przyszłym studentom pozostaje nam życzyć powodzenia!

 

Krzysztof Słomiak

Portal biotechnologia.pl

Podziękowania za współpracę dla Pani Agnieszki Szelążek – studentki V roku, Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2019>

pnwtśrczptsbnd
28
31
1
2
3
4
6
Marketing w branży health&beauty
2019-06-06 do 2019-06-06
8
9
10
11
Beauty Innovations 2019
2019-06-11 do 2019-06-11
15
16
17
18
Innowacyjny Szpital: Matka i dziecko
2019-06-18 do 2019-06-18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30
Newsletter