Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ranking suplementów diety na odchudzanie
14.05.2013
Ranking suplementów diety na odchudzanie
Walka ze zbędnymi kilogramami i osiągnięcie szczupłej sylwetki jest marzeniem wielu osób. Wiadomo jednak, że redukcja masy ciała wcale nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Zwykłe odchudzanie trwa bardzo długo, co potrafi zniechęcić wiele osób. Silna wola i aktywność fizyczna to podstawa. Tę trudną drogę w dążeniu do idealnej sylwetki mogą często skrócić suplementy diety na odchudzanie, które w krótszym czasie pomogą osiągnąć wymarzone efekty. Które z nich są tak naprawdę skuteczne, a zarazem nie pozostawią uszczerbku na zdrowiu?

Suplementy diety są to środki spożywcze uzupełniające normalną dietę. Są one skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Szacuje się że około 20% polskiego społeczeństwa stosuje suplementy diety. Stwarza to pytanie co do ich skuteczności i bezpieczeństwa.

Suplementy diety na odchudzanie możemy podzielić ze względu na ich mechanizm działania.

Hamujące apetyt.

Kwas hydroksycytrynowy (HCA) jest to kwas hydroksyalifatyczny, który naturalnie występuje w owocu Garcinacambogina. Jego działanie polega na inhibicji enzymu liazy cytrynianowej ATP katalizującego konwersje koenzymu A (Acetylo-CoA) niezbędnego do syntezy kwasów tłuszczowych, triacylogliceroli i cholesterolu.

Absorbujące tłuszcz i hamujące jego wykorzystanie.

Chitosan jest to naturalna substancja balastowa otrzymywana z pancerzy, a ściślej mówiąc, otoczek chitynowych kryla, krabów i krewetek. Jest to suplement diety, który ma zdolność wiązania tłuszczu. Mechanizm ten polega na obniżeniu właściwości lipaz lub wiązaniu tłuszczu w siateczce żelowej chitosanuw kwaśnym środowisku żołądka i w efekcie tłuszcz jest niedostępny dlaenzymów trawiennych. 1 gram chitosanu wiąże do 20 gram tłuszczu zapobiegając jego wchłanianiu.

Przyśpieszające spalanie tłuszczu lub hamujące jego syntezę.

CLA to sprzężony kwas linolowy. Odpowiada on za niszczenie komórek tłuszczowych, tak aby nie mogły one odbudować swoich strat. Ponad to CLA silnie uaktywnia proces budowy białek mięśniowych w miejsce utraconego tłuszczu. Sprzężony kwas linolowy powoduje redukcje tkanki tłuszczowej o 8%.


Rys. Mechanizm działania CLA

 

L-karnityna.

L-karnityna umożliwia transport kwasów tłuszczowych do mitochondrium, gdzie przekształcane są one w energię. Zaleca się dawki od 100 mg do 2 g dziennie. Należy ją przyjmować na czczo lub godzinę przed treningiem. Nie udowodniono działań ubocznych wskutek suplementacji. Spożycie L-karnityny nasila nawet o 70% przemiany energetyczne tłuszczów.

 

Regulujące przeminę materii.

Herbata zielona i czerwona zawiera polifenole takie jak katechiny i saponiny.

 

Ranking suplementów diety na odchudzanie względem ich skuteczności.

Potwierdzona

 1. L-karnityna

 2. Efedryna

Niepewna

 3. HCA

 4. Psyllium

 5. Chitosan

 6. CLA

 7. Ekstrakt zielonej herbaty

 8. Lukrecja

Niestwierdzona

9. Guma guar

10. Spirulina

 

Ranking suplementów diety na odchudzanie względem ich bezpieczeństwa

Potwierdzone

  1. L-karnityna

  2. Zielona herbata

  3. Guma guar

  4. Psyllium

Niepewne

  5. HCA

  6. CLA

  7. Chitosan

  8. Lukrecja

Niepotwierdzone

  9. Efedryna

  10. Spirulina

 

Stosowanie suplementów diety może skutecznie uzupełnić niedobory witamin, składników mineralnych oraz wspierać naturalne procesy w organizmie. Należy jednak pamiętać o rozważnym stosowaniu suplementów diety, które mogą być przyczyną powikłań u pacjentów przyjmujących leki w wyniku interakcji leku z suplementami diety. Składniki suplementów mogą zmniejszyć wchłanianie wielu leków czy też zaburzyć metabolizm niektórych z nich.

 

Damian Jacenik

Źródła:

http://superlinia.pl/artykuly,i,18796,srodki_wspomagajace_odchudzanie

http://www.domzdrowia.pl/czytelnia/page/25,preparaty-odchudzajace

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2019>

pnwtśrczptsbnd
28
31
1
2
3
4
6
Marketing w branży health&beauty
2019-06-06 do 2019-06-06
8
9
10
11
Beauty Innovations 2019
2019-06-11 do 2019-06-11
15
16
17
18
Innowacyjny Szpital: Matka i dziecko
2019-06-18 do 2019-06-18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30
Newsletter