Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
"Jesteśmy jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się oddziałów europejskich" - Grzegorz Strączyński o działalności LECO Polska
14.05.2013
"Jesteśmy jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się oddziałów europejskich" - Grze

Pan Grzegorz Strączyński, Dyrektor Zarządzający LECO Polska, opowiada nam o aktualnościach z działalności spółki i uchyla rąbka tajemnicy odnośnie planów rozwojowych firmy.

LECO Polska w przyszłym roku obchodzić będzie swoje 20-lecie istnienia. Jakie były najważniejsze kroki milowe, które zrobiła firma od początku istnienia?

Grzegorz Strączyński,
Dyrektor Zarządzający LECO Polska

LECO Polska Sp. z o.o. powstało w 1994 roku jako pododdział LECO Instrumente GmbH, niemieckiego oddziału LECO Corporation, który obsługiwał rynek polski od początku lat 70-tych XX wieku. Pierwsze lata to etap tworzenia lokalnych struktur i budowania relacji z użytkownikami na poziomie lokalnym. Ważnym wydarzeniem w rozwoju LECO w Polsce było usamodzielnienie się polskiego oddziału w roku 1997. Wówczas również spółka przybrała nazwę LECO Polska zamiast obowiązującej wcześniej: LECO Instrumente Polen. Zmiana nazwy podkreśliła nie tylko fakt wyjścia ze struktur oddziału niemieckiego, ale również trwałe podstawy działalności spółki w Polsce. Rozwój oddziału nabrał wyraźnie większego tempa wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Od 2004 znacząco wzrosła sprzedaż urządzeń. Zbiegło się to z wprowadzeniem przez nas na rynek spektrometrów mas sprzężonych z dwuwymiarową chromatografią gazową. Ten nowy produkt zapoczątkował całą rodzinę urządzeń wykorzystujących technikę pomiaru czasu przelotu. Obecnie dział Technik Separacyjnych jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się częścią LECO Corporation. Kolejne produkt wprowadzane na rynek cechują się tym, co dla LECO było zawsze bardzo charakterystyczne: ogromną dawkę innowacyjności. Od początku swego istnienia tworzymy urządzenia, wprowadzające nową jakość do pomiarów. Zaprezentowany wraz z powstaniem firmy w 1936 roku pierwszy produkt – analizator węgla w stali – doprowadził do całkowitej zmiany sposobu wykonywania pomiarów w laboratoriach hutniczych. Wiele produktów, które pojawiło się na rynku w latach późniejszych stawało się wyznacznikiem nowych trendów w analityce i tak jest również dzisiaj, co widać na przykładzie stale modernizowanej linii analityki elementarnej oraz niesłychanie innowacyjnej linii spektrometrii mas.

 

Jakie jest miejsce LECO Polska w międzynarodowej strukturze firmy?

LECO Polska Sp. z o.o. jest jednym z dziewięciu oddziałów europejskich LECO Corp. Zasięgiem działania obejmujemy Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Jesteśmy przy tym jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się oddziałów europejskich.

 

Jakby określił Pan kulturę korporacyjną spółki LECO?

LECO nie jest typową korporacją. Firma została założona w 1936 roku przez Pana Carla Schulza. Od początku swego istnienia jest firmą rodzinną. W chwili obecnej zarządza nią już trzecie pokolenie. Taki sposób prowadzenia działalności daje nam znacznie większą elastyczność w reakcji na potrzeby rynku i tworzy specyficzną atmosferę współpracy pomiędzy właścicielami, centralą w USA oraz rozsianymi po całym świecie ponad trzydziestoma oddziałami.

  

Fot.1. Analizator tlenu, azotu i wodoru ONH836 firmy LECO

 

Cały wywiad z Grzegorzem Strączyńskim przeczytać można na portalu Laborant.pl: Wywiad z panem Grzegorzem Strączyńskim, Dyrektorem Zarządzającym LECO Polska

 

red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
Newsletter