Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Doskonalsze owoce i warzywa bez modyfikacji genetycznych
13.05.2013
Doskonalsze owoce i warzywa bez modyfikacji genetycznych
W ostatnich latach poważnym problemem globalnym stała się oszczędność energii. Dlatego lepszych rozwiązań poszukuje się w obrębie wielu dziedzin życia. Również ogrodnictwo i hodowla roślin zostały wzięte pod lupę i jak się okazało, szklarniowa produkacja warzyw i owoców wymaga dostarczania ogromnych ilości energii elektrycznej. Jest to związane m.in. z uprawą roślin na obszarach zupełnie nieodpowiadających rodzimym warunkom środowiska. Pewien czas temu Wageningen UR Greenhouse Horticulture we współpracy z firmą Philips rozpoczęli badania nad możliwością zastąpienia dotychczas stosowanych wysokoprężnych lamp sodowych lampami LED, które czerpią 4 razy mniej energii elektrycznej.

Badania przeprowadzono w szklarniowej hodowli kilku odmian pomidorów. Wokół roślin zainstalowano lampy LED o różnym natężeniu światła. Miało to służyć znalezieniu najbardziej efektywnego dla wzrostu pomidorów oświetlenia. Owoce (w znaczeniu botanicznym) pomidora w warunkach naturalnych znajdują się w cieniu pod liśćmi. Dlatego moduły diodowe zamontowane po bokach rośliny dostarczyły znacznie więcej światła niż normalnie dociera do rozwijających się owoców. Poza wydajniejszym rozwojem pomidorów, uzyskano również dane wskazujące m.in., że naświetlanie systemem LED doprowadza do zwiększonej produkcji witaminy C. W odmianie, która wykazała najbardziej wydatną reakcję, pomidory otrzymujące dodatkowe światło z diod zawierały nawet do 2 razy więcej witaminy C niż te bez ekspozycji na światło z LED. Podwójny poziom witaminy C uzyskano przy stosowaniu oświetlenia wysoce zbliżonego do naturalnego światła w słoneczny dzień. Samo porównanie efektów stosowania lamp LED i oświetlenia z wysokoprężnych lamp sodowych dowiodło, że niczym się one nie różnią. Istnieje argument bezsprzecznie popierającym wymianę stosowanych dotychczas lamp na oświetlenie diodowe. Mianowicie moduł LED wymaga jedynie ¼ energii elektrycznej, zużywanej przez wysokoprężną lampę sodową, aby dać podobny plon.

 

 

Badania Wageningen UR Greenhouse Horticulture przeprowadzone w ramach projektu Gezond uit de Kas (tłum. Zdrowie ze szklarni, ang. Health from the Greenhouse), finansowanego przez The Dutch Ministry of Economic Affairs dowiodły, że systemy oświetlenia szklarniowego wymagają modernizaji. Wageningen UR Greenhouse Horticulture współpracował z Philips, który jest firmą niezwykle aktywną w dziedzinie innowacji lamp LED w ogrodnictwie. Badania rozpoczęły się w tym roku angażując przedsiębiorstwa branży ogrodniczej, dla których istotne są wartość odżywcza oraz smak warzyw i owoców. Te parametry jak się okazało mogą ulec zwiększeniu w wyniku użycia lamp LED. 
 
  
 
Przedsięwzięcie poskutkowało także kolejnymi planami Wageningen UR Greenhouse Horticulture i Philips. Podano bowiem, że już 16 maja zostanie otworzony wspólny obiekt w Bleiswijk (NL) przeznaczony badaniom nad wykorzystaniem lamp LED w ogrodnictwie szklarniowym. Obiekt ten zostanie nazwany Centrum Innowacji i Demonstracji Zastosowań LED w Ogrodnictwie (ang. The Innovation and Demonstration Centre for LED applications in horticulture, IDC LED).
 
Izabela Kołodziejczyk
portal biotechnologia.pl
 
Źródło: http://phys.org
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2019>

pnwtśrczptsbnd
28
31
1
2
3
4
6
Marketing w branży health&beauty
2019-06-06 do 2019-06-06
8
9
10
11
Beauty Innovations 2019
2019-06-11 do 2019-06-11
15
16
17
18
Innowacyjny Szpital: Matka i dziecko
2019-06-18 do 2019-06-18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30
Newsletter