Znajdź nas na:

Badania w miejscu opieki w medycynie ratunkowej i podstawowej opiece zdrowotnej

Wykonywanie badań w miejscu opieki (point of care testing, POCT) tworzy nową jakość. Oferując znaczne skrócenie czasu pozyskania wyników umożliwia postawienie szybkiej diagnozy i przyśpiesza wdrożenie procedur leczniczych, co znacznie poprawia rokowanie chorego. Obecnie, ta forma diagnostyki jest stosowana na dużą skalę. Uważa się, że stosowanie POCT niesie za sobą wiele korzyści m.in. prostotę, szybkość badania w stosunkowo niskiej cenie.

 

Testy point-of-care (POCT) stanowią nowoczesny i stale rozwijający się dział diagnostyki in vitro. Badania te wykonuje się w miejscu opieki nad pacjentem, w jednostkach opieki zdrowotnej, karetkach, izbach przyjęć, oddziałach intensywnej terapii czy w trakcie wizyty u chorego przez wyspecjalizowany personel medyczny (lekarze, pielęgniarki czy ratownicy).

Diagnostyka point-of-care jest przeprowadzana w łatwo dostępnym materiale biologicznym – w próbkach pełnej krwi włośniczkowej lub żylnej, w moczu, stolcu, rzadziej w osoczu czy pocie lub ślinie.

-Według szacunków ekspertów środki finansowe przeznaczane na badania w miejscu opieki nad pacjentem (point of care testing - POCT) stanowią w krajach wysokorozwiniętych około 30% całkowitych wydatków na diagnostykę in vitro. Liczba badań wykonywanych w tym trybie w Polsce nie jest duża, ale będzie wzrastać. Przyczyn jest wiele – począwszy od zapisów ustawowych i rozporządzeń ministerialnych, poprzez rekomendacje KIDL, jako efekt wydłużenia czasu oczekiwania na wyniki badań w dobie centralizacji laboratoriów, skończywszy na postępie technologicznym. W Japonii i Europie zachodniej prognozuje się w najbliższych latach wprowadzenie diagnostyki POC do gabinetów lekarskich podstawowej opieki zdrowotnej – wyjaśnia w komentarzu dla portalu LabNews.pl, dr hab. Przemysław Tomasik – lekarz pediatra, specjalista diagnostyki laboratoryjnej, konsultant wojewódzki ds. diagnostyki laboratoryjnej z Zakładu Biochemii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie.

W jakich badaniach stosuje się technikę point-of-care?

Niezbędny panel badań dostępny do wykonania w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym:

- gazometria i elektrolity

- glukoza

- hemoglobina i hematokryt

- troponina

Maksymalny przewidywany czas oczekiwania na wyniki parametrów laboratoryjnych wykonywanych w Medycznym Laboratorium Diagnostycznym dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wynosi do 60 minut.


Zalety POCT

  • Skrócenie turn-around-time (TAT), czyli czasu od wydania zlecenia wykonania badania do uzyskania wyniku

  • Szybsze decyzji przez personel medyczny

  • Łatwiejsze monitorowanie pacjentów

  • Skrócenie czasu hospitalizacji pacjentów

  • Zredukowanie błędów przedanalitycznych

  • Wygoda stosowania

  • Zmniejszenie całkowitych kosztów leczenie

  • Łatwość w wykonaniu oznaczeń

Zdarza się, że jakość badań POCT odbiega od jakości wykonywanych oznaczeń w laboratoriach. Duży wpływa na to ma wykonywanie badań przez niedostatecznie wykształcony personel. Dlatego też zapewnienie systemu kontroli jakości niezbędnej do funkcjonowania aparatury jest konieczne.

-Zapewnienie wysokiej jakości badań POC jest trudne – w szpitalach konieczne jest wsparcie ze strony pracowników laboratoriów, którzy powinni prowadzić szkolenia oraz nadzorować kontrolę jakości. Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych w porozumieniu z krajowymi konsultantami z ratownictwa medycznego i anestezjologii opracowała wytyczne, które nakładają na jednostki ochrony zdrowia obowiązek zabezpieczenia jakości badań wykonywanych w miejscu opieki, porównywalnej z jakością badań wykonywanych w laboratorium. W przypadku gabinetów POZ pomoc laboratorium w nadzorowaniu systemów POCT raczej nie będzie możliwa, należy rozważyć więc wprowadzenie odpowiednich szkoleń lekarzy w ramach specjalizacji – podkreśla dr hab. Przemysław Tomasik.

Magdalena Zając


ŹRÓDŁA:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:uAFFcJ66-FYJ:czasopisma.viamedica.pl/fmr/article/download/10200/8700+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

http://www.diagnostykalaboratoryjna.eu/journal/DL1.49.P.49.pdf

http://www.pediatric.theclinics.com/article/S0031-3955(05)70329-1/abstract

file:///C:/Documents%20and%20Settings/biznes3.FILES/Pulpit/10200-13531-1-PB.pdf

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem