Znajdź nas na:

Jak program do gabinetu wspiera pracę lekarza?

Jak program do gabinetu wspiera pracę lekarza?

Postęp technologiczny w przychodniach i gabinetach lekarskich stał się faktem. Tradycyjne papierowe recepty, skierowania i zwolnienia to już przeszłość – ich miejsce zajęła dokumentacja w formie elektronicznej. Za sporą zmianę można uznać również dostępną dziś w wielu placówkach możliwość rejestracji wizyt online. Z tych powodów niezbędnym elementem w pracy gabinetu jest odpowiedni program do gabinetu. Jakie funkcje powinna mieć dobra aplikacja dla lekarzy i jak może ułatwiać ich pracę? Wyjaśniamy.

Rejestracja online – skuteczny sposób na pozyskiwanie pacjentów

Rejestracja do lekarza bywa dla pacjentów uciążliwa. Szczególnie wtedy, gdy trzeba dzwonić do różnych placówek w poszukiwaniu wolnych terminów albo czekać w kolejce na informacje dotyczące dostępnych godzin wizyt u wybranego specjalisty. Z tego względu pacjenci niekiedy rezygnują z umawiania wizyty i decydują się na inny, łatwiej dostępny gabinet.

Co zrobić, aby to zmienić? Dobry program dla lekarzy może znacząco ułatwić proces rejestracji zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu w gabinecie. Tego rodzaju aplikacje oferują wygodny elektroniczny terminarz, który pozwala błyskawicznie znaleźć wolne daty i sprawdzić dostępność godzin preferowanych przez pacjenta.

Oprogramowanie medyczne nie tylko wspiera rejestracje telefoniczne, ale również coraz częściej oferuje opcję rejestracji online, co staje się standardem w wielu placówkach. Przejrzyste formularze umożliwiają pacjentom samodzielny wybór daty i godziny wizyty, a w razie potrzeby pozwalają łatwo ją odwołać. Ta funkcja nie tylko zapewnia wygodę pacjentom, ale również ułatwia prowadzenie gabinetu lekarskiego, automatycznie obsługując proces rejestracji.

Program dla lekarzy – Twój pomocnik podczas wizyty

Oprogramowanie dla lekarzy to narzędzie przydatne nie tylko podczas rejestracji, ale również ułatwiające prowadzenie samej wizyty. Dzięki niemu lekarz może szybko porządkować informacje otrzymane od pacjenta i generować potrzebne dokumenty elektroniczne: e-Recepty, e-Zwolnienia czy e-Skierowania. W ten sposób konsultacja przebiega sprawniej i bardziej efektywnie, a specjalista może skupić się głównie na pacjencie, poświęcając mniej czasu na wypełnianie dokumentacji.

Warto również zaznaczyć, że oprogramowanie medyczne wspiera lekarzy w jeszcze jednym istotnym obszarze. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia od 1 lipca 2021 roku podmioty medyczne, zarówno publiczne, jak i prywatne, mają obowiązek raportowania zdarzeń medycznych do ogólnopolskiego systemu e-zdrowie (P1). Celem jest stworzenie spójnej historii leczenia pacjenta.

Programy dla lekarzy i placówek medycznych ułatwiają realizację tego obowiązku dzięki integracji z państwowymi systemami, co zapewnia szybką i bezpieczną wymianę danych.

Program dla lekarzy a bezpieczeństwo danych

Informacje dotyczące zdrowia pacjenta to dane wrażliwe, dlatego muszą być przetwarzane pod ścisłym nadzorem. Zgodnie z przepisami prawa dostęp do nich mają wyłącznie osoby upoważnione, czyli sam pacjent, osoby upoważnione przez niego lub jego opiekunowie prawni, a także pracownicy medyczni odpowiedzialni za tworzenie dokumentacji podczas procesu leczenia.

Czy powinniśmy obawiać się o wyciek danych medycznych? Na szczęście ryzyko takiej sytuacji jest bardzo niskie. Dobry program dla lekarzy musi być wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia, które chronią poufne informacje przed nieautoryzowanym dostępem i zapewniają bezpieczne raportowanie do systemów państwowych. Dzięki temu dane medyczne są bezpieczne i chronione przed ujawnieniem.

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem