DeltaVision OMX to wielo-trybowy system reprezentujący kolejną generację mikroskopów. Gwarantuje doskonałą widoczność, wzorową czystość obrazu, niezawodną szybkość i nowe możliwości. Nazywany przez użytkowników mikroskopem ‘OMG’, który świat nauki łączy ze sztuką, jaką niewątpliwe są obrazy rejestrowane przez ten mikroskop.
DeltaVision OMX to nowoczesny system, który wprowadza świat nauki w nową erę. Wykorzystuje on połączenie optyki i zaawansowanych algorytmów komputerowych w celu przełamania bariery dyfrakcji, którą uważa się jako ograniczenie tradycyjnych mikroskopów świetlnych. Dodatkowo wykorzystuje on technikę opracowaną przez GE Healthcare Company zwaną strukturalną iluminacją mikroskopową 3D (Structured Illumination Microscopy – 3D-SIM), która pozwala na oglądanie obiektów tak małych, jak 100 nanometrów we wszystkich trzech płaszczyznach. Pozwala on także na oglądanie badanych prób In vivo. Technika 3D-SIM opiera się na pracy z tradycyjnymi białkami fluorescencyjnymi i barwnikami stosowanymi powszechnie w obrazowaniu mikroskopowym. Projektuje uporządkowany wzorzec świetlny na badanej próbie, który następnie wchodzi w reakcję z sondami fluorescencyjnymi by wygenerować wzory interferencyjne nazywane także efektem moiré. System modulując wzorzec oświetlenia, zbierając i rekonstruując kolejne obrazy próby daje zdjęcie o bardzo wysokiej rozdzielczości w krótkim czasie. Taka metoda mikroskopowania może prowadzić do głębszego zrozumienia złożonych mechanizmów międzykomórkowych, ich struktury i interakcji bez konieczności utrwalania prób.
Na wielo-trybowy system DeltaVision OMX składają się także systemy FRET (Fluorescence Resonance Energy Transfer) oraz TIRF (Total Internal Reflection Fluorescence), które poprawiają jakość obrazu. System TRIF usuwa prążki interferencyjne oraz umożliwia szybkie, wielo-kątowe oświetlenie w celu automatycznego korygowania różnic chromatycznych.
Technologia ta odnalazła swoje zastosowanie jedynie w dziedzinie badań naukowych, ostatecznie DeltaVision OMX nie został zakwalifikowany jako urządzenie medyczne. Obecnie około 25 ośrodków naukowych posługuję się tym sprzętem. Od 2011 roku, roku gdzie GE Healthcare Company udostępniło nową technologię mikroskopii, dokonano obserwacji podziałów komórkowych bakterii w celu opracowania nowych antybiotyków, odpowiedzi komórek rakowych na chemioterapię czy transmisji międzykomórkowej wirusa HIV i innych wirusów. Naukowcy mogli także zobaczyć przebieg mitozy w żywej komórce. Jeden z takich momentów został uwieczniony na zdjęciu przez Jane Stout, pracownika naukowego Uniwersytetu w Indianie, która zobrazowała metafazę komórek rakowych nabłonka. Zdjęcie to wygrało konkurs GE Healthcare Life Science 2012 Cell Imaging.
DeltaVision OMX daje nowe możliwości poznania na nowo znanych już naukowcom procesów, pozwala na wejrzenie w głąb komórki i zobaczenie dokładnie tego, co kiedyś było nie do zobaczenia. Odkrycia nowych zjawisk, nowych możliwości leczenia, poznania patogenezy chorób.
Malwina Kawka