Znajdź nas na:

Klub Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB - wsparcie dla laboratoriów. Rozmawiamy z Prezesem Zarządu Panią Krystyną Krzyśko.

Na początku lat dziewięćdziesiątych pod patronatem Centralnego Biura Jakości Wyrobów (CBJW), zawiązała się grupa osób dostrzegająca konieczność utworzenia wspólnej organizacji, która umożliwiłaby zbliżenie polskich laboratoriów do wymagań stawianych w Europie Zachodniej i na świecie. Drugim celem było wówczas zapewnienie wsparcia przy wdrażaniu nowych rozwiązań systemowych. W związku z czym w dniu 3 grudnia 1991 roku na spotkaniu 82 przedstawicieli organizacji podjęto uchwałę o utworzeniu Klubu Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB.

Klub POLLAB zrzesza już od 22 lat Polskie Laboratoria Badawcze, wzorcujące, emisyjne, medyczne oraz organizacje, którym bliska jest działalność związana z badaniami i pomiarami.

 

Jak zmieniał się klub przez te lata?

Na początku swojego istnienia POLLAB zrzeszał 87 instytucji. Przez instytucje rozumie się również 1-2 osobowe firmy. Kolejne lata przyniosły coraz szersze zainteresowanie działalnością Klubu. Dynamiczny rozwój wskazywał na potrzebę szerokiej wymiany doświadczeń w zakresie wdrażania systemu zarządzania. Obecnie członkami jest blisko 500 organizacji, które mają możliwość pracy w 10 sekcjach i 2 komisjach

- Sekcji Badań Materiałowych 

- Sekcji POLLAB-CHEM / EURACHEM-PL

- Sekcji Jednostek Certyfikujących Wyroby dla Budownictwa

- Sekcji Laboratoria Budowlane

- Sekcji Laboratoriów Wzorcujących

- Sekcji Maszyny, Urządzenia, Środki Transportu

- Sekcj Ochrony Środowiska

- Sekcji PETROL-GAZ

- Sekcji Przemysłu Tekstylnego i Skórzanego

- Sekcji Żywności i Zdrowia

oraz w dwóch komisjach

- Komisji ds. auditorów

- Komisja ds. metrologii

 

Na jakim etapie rozwoju jest obecnie? Jaką ma pozycję?

Klub POLLAB obecnie jest największą w Europie organizacją, która funkcjonuje dobrowolnie i niezależnie. Integruje m.in. laboratoria badawcze, laboratoria wzorujące jak również jednostki certyfikujące i firmy interesujące się zarządzaniem przez jakość.

Klub POLLAB jest również członkiem stowarzyszeń międzynarodowych:

  • Europejskiego Stowarzyszenia Krajowych Organizacji Laboratoriów
  • Chemicznych EURACHEM - od 24 maja 2000 r. oraz Europejskiego
  • Stowarzyszenia Krajowych Organizacji Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących EUROLAB - od 19 marca 2004 r. i

i posiada przedstawicieli w zarządach tych organizacji.

Klub stał się stopniowo ruchem społecznym na rzecz jakości badań w Polsce. Jego działalność przyczyniła się zarówno do  rozwoju gospodarki jak również do integracji z UE.

Za swoją 19-letnią działalność w roku 2010 Klub POLLAB został uhonorowany Polską Honorową Nagrodą Jakości.

Na czym polega działalność klubu i jakie są cele?

Cele Klubu przyjęte i określone w Regulaminem realizowane są poprzez różne formy działania. Przede wszystkim stawiamy na wymianę doświadczeń  pomiędzy członkami organizacji. Cel ten realizowany jest poprzez organizowanie sympozjów, konferencji czy szkoleń, które bardzo ciepło są przyjmowane przez naszych członków. Każdy uczestnik ma możliwość zabrania głosu i  dyskusji. Nikt nie jest krytykowany, każdy może otrzymać wskazówki do rozwiązania zgłaszanego problemu. Stawiamy na prezentowanie rozwiązań na własnych przykładach, które znacznie ułatwia zrozumienie tematu. Mamy dobrze zorganizowany Sekretariat który zajmuje się organizacją sympozjum, walnego zgromadzenia a czasami spotkań Sekcji czy Komisji. Chociaż część Sekcji organizuje spotkania we własnym zakresie tak samo dobrze. Nie korzystamy z firm zewnętrznych.

Promujemy, inspirujemy i wspieramy działalność członków Klubu. Ułatwiamy wymiana doświadczeń poprzez: umożliwienie  podzielenia się swoja wiedzą i doświadczeniem na spotkaniach klubowych, informowania na stronie internetowej o istotnych spotkaniach, czy organizowanych porównaniach międzylaboratoryjnych, uczestnictwo w targach lub jeśli dana organizacja nie może wystawić się na targach np. ze względów finansowych, staramy się udostępniać te informacje na stoisku Klubu lub za pomocą innych członków biorących udział w konkretnym  wydarzeniu.

Istotne jest  dla Zarządu jest ułatwianie wymiany informacji jak i współpracy między członkami Klubu oraz instytucji zewnętrznych działającej na rzecz systemu oceny zgodności. Posiadamy porozumienie z Polskim Centrum Akredytacji. Wspierani jesteśmy merytorycznie przez Polski Komitet Normalizacyjny oraz Główny Urząd Miar.

Ważnym aspektem jest dla nas także poszukiwanie i publikowanie materiałów informacyjnych czy szkoleniowych,  wydawanie Biuletynu, a także tłumaczenia publikacji organizacji których jesteśmy członkami.

W jaki sposób funkcjonuje POLLAB?

Podstawą funkcjonowania Klubu POLLAB są składki członków oraz z ewentualnego wsparcia sponsorów, którzy raczej chętnie godzą się na sponsoring. Najwyższą władzą Klubu jest Walne Zgromadzenie. Ponadto  strukturę Klubu tworzy Zarząd, który jest wybierany przez Walne Zgromadzenie w głosowaniu tajnym oraz powoływane przez Zarząd Sekcje i Komisje. Co roku na Walnym Zgromadzeniu oceniana jest praca Zarządu w tym gospodarowanie środkami.

 

Promocja zewnętrzna

Wyniki i osiągnięcia naszych członków dostępne na  stronie internetowej. Prezentowane są na konferencjach krajowych i spotkaniach międzynarodowych. Organizacje międzynarodowe, z którymi jesteśmy stowarzyszeni wysoko oceniają pracę naszych specjalistów. Jesteśmy z tego bardzo dumni.

Podsumowując...

Realizując działalność statutową określoną w naszym Regulaminie Zarząd Klubu ułatwia współpracę i wymianę doświadczeń między laboratoriami  i innymi organizacjami działającymi na rzecz systemu oceny zgodności. Analiza potrzeb i możliwości wykorzystania potencjału  członków Klubu wpływa na planowanie naszej działalności.

Trafność tematów i zagadnień omawianych na organizowanych sympozjach, seminariach czy spotkaniach gromadzi i integruje duże szeregi osób zainteresowanych wymianą doświadczeń w zakresie spełnienia wymagań normy PN-EN ISO/IEC 17025, jak i dodatkowych wymagań jednostki akredytującej, ale także umożliwia weryfikację własnego podejścia. Nawiązane kontakty owocują dalszą współpracą i wzajemna pomocą.

Staramy się nawet pomagać w zdobywaniu informacji również organizacją niezrzeszonym, którzy często uczestniczą w naszych sympozjach. Oczywiście preferowani są członkowie Klubu. Jednak dla mnie osobiście nie jest kłopotem, udzielenie informacji osobie  zainteresowanej problematyką, którą się zajmujemy. Te osoby czy organizacje zapisują się w konsekwencji do klubu. Chcemy, aby wszystko co robimy było konkretne nie „na pokaz”. Na pewno w niedalekiej przyszłości będzie nam stawiane coraz więcej wyzwań.

Mamy już informację, że Zarząd EUROLAB podjął decyzję o organizacji kolejnego posiedzenia General Assembly na wiosnę 2014 roku w Polsce a  Klubowi POLLAB, przypadł zaszczyt organizowania tego spotkania.

Do rozmowy z panią prezes Krystyną Krzyśko dołączył pan Andrzej Hantz - Dyrektor Centrum Metrologii przy RADWAG, od wielu lat członek Klubu POLLAB a obecnie członek Zarządu. Korzystając z okazji zapytaliśmy pana Andrzeja o faktyczne korzyści płynące z członkowstwa  w POLLAB.

Centrum Metrologii zostało wyodrębnione w 2012 roku ze struktury firmy Radwag Wagi Elektroniczne. Podstawowym celem Centrum Metrologii jest zapewnienie klientom spójności pomiarowej w zakresie różnych jednostek pomiarowych oraz prowadzenie działalności szkoleniowej, konsultingowej i wydawniczej. Centrum ma swój udział w popularyzacji wiedzy poprzez organizację seminariów, udział w konferencjach krajowych i międzynarodowych. Centrum Metrologii tworzą trzy komórki organizacyjne: Laboratorium Pomiarowe Radwag, Centrum Szkoleniowe Radwag oraz Wydawnictwo Radwag.

Jakie konkretnie korzyści wynikają z bycia członkiem POLLAB-u?

Dla naszej organizacji to przede wszystkim rzeczywista i aktualna wymiana informacji z branży. Jesteśmy firmą, która jest jednocześnie producentem wyposażenia pomiarowego oraz posiadamy laboratorium wzorujące. Ważnym aspektem członkostwa jest dla nas kontakt współpracy z klientem. Rozumiany nie tylko jako dostarczenie usług, ale również jako ważne źródło wymiany informacji, doświadczeń i dobrych praktyk. Chcemy również, aby użytkownicy naszego sprzętu nie mieli problemów z jego eksploatacją.

Bardzo ważnym czynnikiem dla laboratoriów jest nieustanne doskonalenie. Klub umożliwia nam to gdyż od 19 lat prowadzone są już sympozja, a jest to moim zdaniem najlepsza forma doskonalenia. Ważne są również spotkania, na których wygłaszane są specjalistyczne referaty.

Polska branża laboratoryjna potrzebuje kontaktów międzynarodowych. Polscy naukowcy są fachowcami, zaczynają być dostrzegani, co raz częściej na rynku międzynarodowym. Sam uczestniczę systematycznie w różnego rodzaju sympozjach międzynarodowych, na których można uzyskać naprawdę wiele cennych informacji. 

Dzięki Klubowi POLLAB faktycznie udało się w ten pozytywny sposób zjednoczyć i utrzymać tak sporą branżę  laboratoryjną. Jesteśmy dumni, że jesteśmy  członkiem klubu i możemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Nawet w przypadku pojawienia się firmy konkurencyjnej dochodzi do konstruktywnych dyskusji. Osoby siadają razem i rozmawiają. Ludzie na prawdę chętnie wymieniają się doświadczeniami i chętna dyskusją. Oczywiście każde laboratorium, każda instytucja ma swoje tajemnice, ale są rzeczy które musza bezwarunkowo być dyskutowane, aby były wiarygodne i miarodajne. – powiedział nam Andrzej Hantz

Dziękuję za rozmowę

 

Rozmawiał Tomasz Sznerch
redagowała Anita Kunikowska

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem