Targi EuroLab odbędą się w dniach 18-20 marca br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie. To wydarzenie skierowane do profesjonalistów z branży laboratoryjnej i analitycznej jest doceniane ze względu na bogaty program merytoryczny. Wśród wydarzeń zaplanowanych na pierwszy dzień targów znajdą się bezpłatne konferencje: „Bezmiar widma światłem mierzony”, „Mikrosonda elektronowa i jonowa - nowe kierunki badań mikrochemicznych nie tylko dla geologii” oraz „Polska biotechnologia: sukcesy, legislacja, perspektywy w 2015 r.”
Główny Urząd Miar
Eksperci z Głównego Urzędu Miar poprowadzą konferencję pt. „Bezmiar widma światłem mierzony”, na którą złożą się trzy referaty. Podczas pierwszego pt. „Spektroskopowy pomiar czystości monokryształu krzemu oraz interferometryczny pomiar przemieszczenia cewki w prądowej wadze Wata jako przykłady wykorzystania światła w dziedzinie masy” przedstawione zostaną dotychczasowe osiągnięcia projektów powiązanych z redefinicją jednostki masy.
W kolejnym pt. „Zachowanie spójności pomiarowej w pomiarach barwy” będzie mowa o rosnącym znaczeniu pomiarów barwy we współczesnej gospodarce. Prelegenci opowiedzą o podstawowych zagadnieniach dotyczących postrzegania barwy oraz zasad działania przyrządów do jej pomiarów.
Ostatni referat zatytułowany „Bezpośredni pomiar energii szansą na poprawę skuteczności radioterapii - wzorce dawki pochłoniętej w wodzie” dotyczyć będzie prac związanych z budową komory jonizacyjnej i kalorymetru wodnego. Po każdym wykładzie przewidziany jest czas na dyskusję.
Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy
Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy jest organizatorem konferencji pt. „Mikrosonda elektronowa i jonowa - nowe kierunki badań mikrochemicznych nie tylko dla geologii”. Pracownicy naukowi instytutu poprowadzą trzy prelekcje: „Mikrosonda jonowa i elektronowa - nowe kierunki badań mikrochemicznych nie tylko w geologii”, „Pierwiastki ziem rzadkich w wodach pitnych” oraz „Bursztyn - tajemniczy klejnot”. W pierwszej będzie mowa o wynikach badań obiektów o powierzchni tysięcznych części mm kw., w trakcie drugiej padną odpowiedzi na pytana dotyczące obecności REE w wodzie pitnej, a w czasie ostatniej przybliżone zostaną właściwości spektroskopowe bursztynu.
Biotechnologia szansą na lepszą przyszłość
Podczas wykładu pt. „Polska biotechnologia: sukcesy, legislacja, perspektywy w 2015 r.” prof. dr hab. Tomasz Twardowski, Przewodniczący Komietetu Biotechnologii PAN, będzie przekonywał o znaczeniu biotechnologii w odniesieniu do jej wpływu na rozwój gospodarki. Ta jedna z najbardziej efektywnych nowych technologii wykorzystuje metody inżynierii genetycznej, które stanowią podstawę do pozyskiwania bioenergii, biofarmaceutyków i biomateriałów. Osiągnięcia w tych dziedzinach mają z kolei realny wpływ na rozwój gospodarczy Polski i podniesienie innowacyjności rodzimej gospodarki.
Pieniądze na badania i rozwój
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju jest współorganizatorem wykładu pt. „Fundusze Europejskie do 2020 roku na badania i rozwój". W trakcie spotkania przedstawiciel Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich przedstawi zarys możliwości finansowania projektów w zakresie innowacyjności, w tym prowadzenia i wdrażania badań naukowych przez sektory nauki i biznesu. Wskazane zostaną kluczowe informacje na temat źródła dofinansowania.
Patronaty
Patronat Honorowy nad Targami EuroLab 2015 i CrimeLab 2015 objęli: Janusz Piechociński - Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Gospodarki; Stanisława Prządka - Przewodnicząca Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka; prof. dr hab. Lena Kolarska-Bobińska - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Cezary Grabarczyk - Minister Sprawiedliwości; nadinspektor Krzysztof Gajewski - Komendant Główny Policji oraz prof. dr hab. Michał Kleiber - Prezes Polskiej Akademii Nauk.
Warunki uczestnictwa
Równolegle z Targami EuroLab odbędą się Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab. Udział w konferencjach jest bezpłatny, wymagana jest natomiast wcześniejsza rejestracja na targi. Można jej dokonać online lub na miejscu. Więcej informacji oraz formularze rejestracyjne znajdują się na stronie www.targieurolab.pl.