Znajdź nas na:

Nowe urządzenie w diagnostyce raka prostaty

W przypadku raka gruczołu krokowego rozróżnienie łagodnych zmian od złośliwych jest trudne i wymaga wielu procedur. Nowe urządzenie naukowców z Niemiec ułatwia lekarzom postawienie diagnozy

Ustalenie czy tkanka gruczołu krokowego uległa zezłośliwieniu czy zmiany są łagodne wymaga przeprowadzenia biopsji. Skrawki tkanki są  przesyłane do lekarza patologa, który analizuje je pod mikroskopem. Nawet dla doświadczonego lekarza odróżnienie tkanki złośliwej od łagodnej może być problematyczne. Dzięki urządzeniu naukowców z Drezna procedura ta może być przeprowadzona szybciej i z tą samą dokładnością. Lekarz otrzymuje decydujący wynik w ciągu minuty, przez co może rozmawiać z pacjentem dużo wcześniej jakie kroki terapeutyczne podjąć.

Test oparty jest na analizie fluorescencji fluoroforów. W komórkach zdrowych cząsteczki te emitują inny zakres światła niż zdrowe tkanki przez co możliwe jest ich odróżnienie. Jeżeli wartość fluorescencji przekroczy wyznaczoną wartość progową, rak jest obecny w tkankach. W ten sposób uzyskuje się wyraźny i jednoznaczny wynik.

- Rak gruczołu krokowego (PCa) jest jednym z najczęściej diagnozowanych typów raka w Europie i USA. Diagnostyka w PCa jest złożona i obejmuje postępowanie diagnostyczne, takie jak badanie per rectum oraz badania laboratoryjne, takie jak pomiar poziomu PSA w surowicy (ang. Prostate Specific Antigen) krwi, USG-histo-patologiczne i biopsję prostaty  – wyjaśnia jeden z twórców urządzenia dr Joerg Opitz z Instytutu Technologii i Systemów Ceramicznych Fraunhofer IKTS w Dreźnie.

- Swoistość testu wynosi 92%. Jeśli chodzi o czułość urządzenia, jest również zadowalająca, bo wynosi 80%.  Klinicysta będzie zatem w stanie wskazać  zmiany „łagodne” lub „złośliwe” bezpośrednio na ekranie komputera w oknie czasowym do kilku minut. Prototyp zapewnia urologowi i patologowi cenną pomoc w przygotowaniu ich diagnozy – podkreśla  dr Joerg Opitz.

Urządzenie jest w pełni zautomatyzowane, przygotowane do obsługi przez wyszkolony personel kliniczny. Naukowcy prezentują swój wynalazek na targach Compamed w Dusseldorfie (12-14 listopada 2014 r.).

W Polsce umieralność z powodu nowotworu raka gruczołu krokowego jest wyższa niż przeciętna w krajach Unii Europejskiej. U mężczyzn stanowi drugą, zaraz po nowotworach płuc, przyczynę choroby nowotworowej (ponad 13% zachorowań). 

Źródła:

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141105084709.html

http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-gruczolu-krokowego-c61/

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem