Proces ten, gdy wykonywany jest ręcznie przez laboranta, wiąże się z dużym ryzykiem generowania błędów i odchyleń pomiędzy poszczególnymi próbami, zwłaszcza podczas długotrwałego doświadczenia, gdzie należy wykonać wiele powtórzeń – np. podczas sporządzania serii rozcieńczeń. W efekcie często wyniki nie są powtarzalne, a nawet wiarygodne.
VIAFLO Assist posiada ekran dotykowy, który służy do „zaprogramowania” naszej pipety. Wystarczy podłączyć jedną z wielokanałowych, kompatybilnych pipet, a także płytkę dowolnej wielkości (od 6 do 348 dołków). Odmierzane reagenty znajdują się w zbiorniku, którego objętość także może być dopasowana do indywidualnych potrzeb.
Zaletą tego narzędziu są lekkie i małe rozmiary, dzięki czemu może być ono swobodnie przenoszone w obrębie laboratorium, także – a nawet zwłaszcza – w obrębie komory czy laminaru, gdzie np. prowadzone są hodowle. Niewielkie rozmiary związane są także z faktem, że nie potrzebna jest tutaj nadmierna ilość kabli, połączenie z pipetą można bowiem uzyskać dzięki wykorzystaniu Bluetooth. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć wydajność prowadzenia doświadczeń, ograniczając przy tym żmudne procesy manualnego odmierzania pożądanych objętości, zachowując przy tym wymaganą precyzję. Jest to kolejny dowód na to, że innowacyjność sprzętów laboratoryjnych polega na wyeliminowaniu tych zadań, w których udział laboranta nie jest konieczny.
źródło: http://www.integra-biosciences.com http://www.integra-biosciences.com
Magdalena Sokulska