Znajdź nas na:

Foss - aparatura analityczna z najwyższej półki, rozmowa z dr Adamem Krause

W trakcie targów EuroLab 2013 redaktor portalu odbył rozmowę z dr Adamem Krause, który pracuje w firmie Foss Polska na stanowisku konsultanta naukowo handlowego. Odpowiada on na pytania dotyczące działalności firmy w Polsce, a także opowiada o najnowszych i najpopularniejszych przyrządach z oferty firmy.

O Foss Analytical w polsce i na świecie

Foss Analytical to firma rodzinna, jej właścicielem jest rodzina Foss. Firma istnieje od sześćdziesięciu lat. W Polsce działa także bardzo długo i zajmuje się dedykowanymi rozwiązaniami analitycznymi, czyli dostarcza urządzenia, kalibracje, wsparcie techniczne oraz wiedzę potrzebną do rozwiązywania problemów analitycznych w kontroli jakości w konkretnych segmentach.

Dr Krause: "Głównie są to: przetwórstwo mleka, mięsa, zbóż, surowców paszowych i pasz. Mamy też dział farmaceutyczny i chemiczny. Jednak główny akcent jest położony na dostarczanie rozwiązań analitycznych dla przetwórstwa rolno‑spożywczego."

W Polsce znajduje się firma córka Foss Analilycal, nazywa się Foss Polska. Jej siedziba mieści się w Warszawie na ulicy Osmańskiej 14. O działalności firmy na polskim rynku, dr Krause mówi tak: "W Polsce zajmujemy się sprzedażą urządzeń, wsparciem oraz wszystkimi zagadnieniami związanymi z aplikacjami, czyli rozwiązywaniem zagadnień aplikacyjnych opracowywaniem nowych metod dla klientów, a także wdrażaniem naszych urządzeń w zakładach przemysłowych i laboratoriach."

"Naszymi odbiorcami są zakłady przemysłowe, laboratoria kontroli jakości i badawcze. Wszelkie miejsca,  gdzie konieczna jest szybka kontrola jakości przy podejmowaniu decyzji o sterowaniu produkcją, dlatego w naszej ofercie coraz częściej pojawiają cię analizatory procesowe ‑ czyli takie, które są włączone w strumień procesowy (nie trzeba pobierać indywidualnych próbek do analizy). Są one zazwyczaj używany w takich zakładach jak mleczarnie, serownie, zakłady produkujące proszki mleczne, zakłady mięsne, zakłady przetwarzające zboża, młyny, a także zakłady zajmujące się wymianą towarów zbożowych i oczywiście wytwórnie pasz."

Co nowego? ‑ o Soxtec 8000 i DS2500

Dr Krause: "W naszym portfolio znajdują się urządzenia do klasycznej chemii analitycznej tzw. urządzenia analizujące metodami chemii „mokrej”. A także urządzenia do szybkiej analizy metodą spektrometrii w bliskiej/dalekiej podczerwieni. Na obecnej edycji targów EuroLab prezentujemy nowe rozwiązanie do oznaczania tłuszczu całkowitego i surowego to jest Soxtec 8000, a także nowy analizator surowców paszowych i pasz NIRS DS2500 oferujący możliwość szybkiej, nieniszczącej, wieloparametrowej analizy surowców paszowych i pasz."

Soxtec 8000 NIRS DS2500

Urządzenie Soxtec 8000 składa się z jednostki ekstrakcyjnej, a także jednostki do hydrolizy i pojedynczego filtra Hydrocap, który jest wspólny dla obu jednostek. Aparat pozwala na wykonywanie hydrolizy, a następnie analizy całkowitej zawartości tłuszczu w próbce w jednym, zintegrowanym procesie laboratoryjnym. Proces jest w pełni zautomatyzowany, dodatkowo urządzenie pozwala na ustalenie dawkowania rozpuszczalników, dla poprawy bezpieczeństwa procesu i zaoszczędzenia czasu użytkownika. Inteligentne chodzenie wodą jest inicjowane dopiero w chwili, kiedy rzeczywiście jest niezbędne, samodzielnie regulujący się system grzewczy zapewnia optymalny transfer ciepła do kubków ekstrakcyjnych.

Analizator pasz i kiszonek NIRS DS2500 wykorzystuje technologię analizy w bliskiej podczerwieni (NIRS). Charakteryzuje się on wyjątkową dokładnością w całym zakresie długości fali ‑ od 400 do 2500 nm. Jest on również kompatybilny z istniejącymi obecnie, jak i oferowanymi w przyszłości produktami firmy Foss. Urządzenie znajduje zastosowanie przy rutynowej kontroli dostarczanych surowców w celu ich optymalnego wykorzystania, rutynowej kontroli produkcji w celu poprawienia wydajności, oraz przy monitorowaniu jakości produktów końcowych w zakresie wielu parametrów. Próbkę można wprowadzać do urządzenia w formie zmielonej, jak i niezmielonej. Wśród określanych przez urządzenie parametrów znajdziemy: białko, tłuszcz, wilgotność, popiół, skrobię, aminokwasy, włókno surowe, NDF, ADF, barwę i wiele innych.

Najpopularniejszy produkt ‑ system MeatScan

Dr Krause: "Jednym z takich produktów jest analizator mięsa i produktów mięsnych FoodScan. Ciekawy produkt, który umożliwia szybką analizę składu mięsa i produktów mięsnych. W ciągu minuty można oznaczyć zawartość tłuszczu, wody, białka, kolagenu i soli. Normalnie taka analiza w laboratorium może trwać nawet dwa dni. Jest on również przydatny przy analizie serów, masła, jogurtów, oraz twarogów."

"Ten analizator jest ustanowiony poprzez normę PN A82109 jako rutynowa metoda oznaczania tłuszczu, wody i białka i tłuszczu w mięsie i przetworach mięsnych. To jest rzeczywiście nasza gwiazda. Większość polskich zakładów mięsnych oraz mleczarń posiada go na wyposażeniu. Jest ich około 100."

FoodScan

R&D, czyli dokąd zmierza firma

Firma przeznacza ok. 14% swojego obrotu na badania i rozwój. Dr Krause mówi: "Cały czas przyglądamy się rozwiązaniom problemów analitycznych z dziedziny kontroli jakości przetwórstwa żywności. Takich, które mogą stać się istotne w obrocie żywności nawet za 5, czy 10 lat. Ponadto nasza firma z powodzeniem opiera się kolejnym kryzysom ekonomicznym na świecie, z tego względu, że ludzie zawsze będą chcieli mieć dostęp do żywności wysokiej jakości."

Redakcja Portalu dziękuje dr Adamowi Krause za udzielone informacje.

red. Tomasz Domagała
 

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem