Labfors 5 Lux Stirred Tank (INFORS AG) |
Red. Tomasz Domagała: Czy są Państwo dystrybutorem wyłącznie firmy Infors AG, czy sprzedajecie również aparaturę naukową innych firm?
Michał Matczak: Mamy również szereg innych firm produkujących sprzęt laboratoryjny z różnych krajów, tj. Ziegra, Firlabo itd., ale zdecydowaliśmy się zaprezentować na targach firmę Infors AG, naszego głównego partnera ze Szwajcarii, a także nowego partnera, firmę M2P LABS z Niemiec. Podczas targów zaprezentowaliśmy następujące urządzenia:
- mikrobioreaktor Biolector (M2P LABS)
- bioreaktor do hodowli fotosyntetycznych Labfors 5 Lux Stirred Tank (INFORS AG)
- wytrząsarkę do użycia w inkubatorach CO2- Celltron (INFORS AG)
- wytrząsarkę z inkubacją Multitron Pro (INFORS AG)
Czy mógłby Pan opowiedzieć nam coś o tej aparaturze i o jej innowacyjnych rozwiązaniach?
Jeśli chodzi o firmę Infors AG i wyżej wymienione urządzenia to pozwolę sobie zacząć od Labforsa 5 Lux Stirred Tank. Jest to bioreaktor do hodowli fotosyntetycznych, którego 16 ledowych pasków z chłodzeniem powietrznym oferuje odtwarzalne źródło światła. Maksymalna intensywność światła to ok. 700 [μmol/m2s] i jest ona całkowicie wystarczająca dla większości aplikacji. Ciepłe białe światło w standardowym modelu oferuje idealne spektrum w zakresie widzialnym, które jest podobne do światła słonecznego i zawiera dużą ilość związku czynnego fotosyntezy. Alternatywnie, inne jasne kolory, takie jak czerwony, niebieski, UV lub podczerwień mogą zostać wybrane. Opcjonalnie możliwe jest ściemnienie trzech kolorów niezależnie od siebie, co pozwala na dynamiczną zmianę do spektrum, które należy osiągnąć. Bioreaktor przeznaczony jest do uprawy alg, komórek roślinnych i cyjanobakterii. Labfors 5 Lux jest idealny dla potrzeb każdej fotosyntezy, np. badań dotyczących możliwości produkcji biopaliw przy użyciu alg.
Celltron (INFORS AG) |
Multitron Pro (INFORS AG) |
Jeśli chodzi o wytrząsarki, pierwszą nowością jest Multitron Pro, kontynuacja znanego już Multitrona II. Jego główne zalety to podwójne szklane drzwi zapewniające lepszą izolację, nowoczesny dotykowy panel sterowania, platforma o największej ładowności w swojej klasie, a także napęd Penta Drive zapewniający cichą i bezwibracyjna pracę. Warto podkreślić zakres temperatury w tym urządzeniu, tj. 20°C poniżej temperatury otoczenia do 80°C. Drugą wytrząsarką jest model Celltron. Orbitalna wytrząsarka zaprojektowana z myślą o użyciu w inkubatorach CO2 (100 L lub większych). Minimalne zużycie mocy na poziomie 4W powoduje, że wytrząsarka praktycznie nie rozprasza ciepła w komorze inkubacyjnej, dzięki czemu jest zapewniona stała temperatura i idealne warunki dla kultur komórkowych. Dzięki intuicyjnemu panelowi sterowania umieszczonemu na zewnątrz komory, użytkownik w każdym momencie może obserwować lub zmieniać parametry.
Niemiecka firma M2P LABS oferuje mikrobioreaktor do hodowli równoległych Biolector. Można umieścić swoją pożywkę oraz komórki wewnątrz mikropłytek, które następnie instaluje się w aparacie. Istnieje także możliwość umieszczenia ich potem na wytrząsarce. Następnie komorę się zamyka, aby uzyskać pełną komorę inkubacyjną, po czym nastawia się interesujące nas parametry. Pod mikropłytkami znajduje się sensor, dlatego właśnie spód płytek jest przezroczysty. Sensor odnotowuje wzrost biomasy, pH, pO2 oraz CO2, a nawet odpowiedni wskaźnik, jeśli zastosowano GFP, tj. mierzy fluorescencję. Pomiary te są odnotowywane równolegle dla wszystkich, czyli maksymalnie 48, prowadzonych jednocześnie fermentacji. Każdy pomiar danego parametru trwa 3 minuty dla całej płytki, dzięki czemu można na bieżąco uzupełniać interesujące nas dane. W ten sposób uzyskuje się bardzo wiele danych w krótkim czasie, co jest niezwykle korzystne, np. w przypadku prowadzenia screeningu klonów. W dodatku aparatura jest dość prosta w obsłudze. Jeśli chce się zebrać informacje o parametrach dotyczących dużej ilości różnych klonów, to nasza aparatura jest najlepsza.
Biolector (M2P LABS) |
To jest nowe rozwiązanie dostępne dla polskiego rynku?
Tak, zdecydowanie nowe. Nikt wcześniej nie sprzedawał takich mikrobioreaktorów do hodowli równoległych w Polsce.
A co z rynkiem niemieckim? Czy to urządzenie odniosło sprzedażowy sukces?
Tak, w Niemczech sprzedano jak dotąd ok. 70 egzemplarzy, na całym świecie ok. 100.
Czy macie jakichś polskich klientów zainteresowanych kupnem tej aparatury i jej wykorzystaniu w swoich badaniach?
Sprzedaliśmy już w Polsce jeden z egzemplarzy, mianowicie Łódzkiemu Regionalnemu Parkowi Naukowo Technologicznemu. Mamy nadzieje na dalszą sprzedaż w Polsce w najbliższym czasie.
Rozmawiał red. Tomasz Domagała