„Centrum Badawczo-Rozwojowe Synektik otwieramy w obliczu zmian, które czekają polski system opieki zdrowotnej. W ostatnich tygodniach Minister Zdrowia Pan Bartosz Arłukowicz zadeklarował, że zostaną zdjęte limity na badania oraz terapię onkologiczną. Diagnoza i pierwszy plan leczenia ma być ustalany w ciągu zaledwie kilku tygodniach. Dla nas oznacza to zarówno większą skuteczność leczenia – ze względu na lepszą i szybszą diagnozę – ale także potencjał rozwoju dla polskiej nauki. To również duże pole do działania dla Synektik – zwłaszcza w obszarze innowacyjnych radioznaczników stosowanych w onkologii i kardiologii” – mówi Cezary Dariusz Kozanecki, prezes zarządu Synektik SA.
Do głównych kompetencji Centrum Badawczo-Rozwojowego należą przede wszystkim: wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technicznych w zakresie produkcji izotopów na potrzeby farmacji, opracowanie – wraz z instytucjami medycznymi – nowych technologii produkcji radiofarmaceutyków, podejmowanie współpracy z renomowanymi instytucjami medycznymi na świecie, w zakresie udoskonalenia wdrożenia produkcji radiofarmaceutyków. Ponadto Centrum będzie inicjowało, przygotowywało i wdrażało projekty pilotażowe dotyczące prowadzenia prac rozwojowych i badań technologiczno-koncepcyjnych, polegających na poszukiwaniu oraz definiowaniu składu radioznaczników, wielkości dawki i stosowanych pierwiastków do opracowania nowatorski wyrobów farmaceutycznych dla medycyny (w tym onkologii, neurologii, kardiologii) weterynarii, genetyki i produkcji kosmetyków.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego otwiera się nowa jednostka badawcza związana z radioznacznikami do badań. To dobry sygnał dla polskiej nauki, że potrafimy się rozwijać i chcemy oferować coraz nowocześniejsze metody diagnostyki obrazowej. Praca nad nowymi preparatami i wprowadzanie ich na rynek to szansa nie tylko dla polskiej medycyny, ale także dla wszystkich pacjentów, których będzie można szybciej i precyzyjniej diagnozować” – mówi gen. bryg. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
Dodatkowo, uruchomienie jednego z najnowocześniejszych w Polsce centrów Badawczo-Rozwojowych, prowadzących prace nad radiofarmaceutykami umocni pozycję Synektik w obszarze radioznaczników i umożliwi zintensyfikowanie prac nad kolejnymi innowacyjnymi produktami, tym samym zwiększając udział spółki w rodzimym rynku. Działania te mogą korzystnie wpłynąć na zwiększenie potencjału spółki w pracach nad własnymi radiofarmaceutykami, zwłaszcza specjalnymi w zakresie onkologii i kardiologii.
„Otwarcie centrum Badawczo-Rozwojowego to dla nas zwieńczenie kolejnego etapu intensywnej pracy. Do zakładu produkcyjnego w Kielcach dołączy także produkcja i nowoczesne laboratorium w Warszawie, dzięki którym obejmiemy zasięgiem dostarczania naszych radiofarmaceutyków jeszcze większy obszar Polski. To niezwykle ważne, ponieważ produkt jakim jest radiofarmaceutyk ma stosunkowo krótki okres żywotności ze względu na okres połowicznego rozpadu wynikający z właściwości izotopów radioaktywnych. Dobre rozlokowanie zakładów farmaceutycznych na terenie kraju znacząco podnosi efektywność kosztową prowadzonej działalności i umożliwia dotarcie do dalszych zakątków kraju. Jednocześnie, uruchomione przy centrum Badawczo-Rozwojowym laboratorium będzie zatrudniało najlepszych fachowców z dziedziny znaczników do badań obrazowych i znacząco podniesie nasz potencjał badawczy, a tym samym umożliwi intensyfikację prac nad własnymi produktami” – mówi Cezary Dariusz Kozanecki, prezes zarządu Synektik SA.