Melamina (2,4,6-triamino-1,3,5-triazyna) jest aromatycznym związkiem chemicznym z grupy amin. Ta bezbarwna substancja jest surowcem stosowanym do wyrobu żywic syntetycznych, laminatów dekoracyjnych, płyt drewnopochodnych, klejów, farb i lakierów. Wykorzystywana także w przemyśle motoryzacyjnym, przemyśle włókienniczym, papierniczym oraz elektrotechnicznym. Niezgodnie z normami bywa użyta w celu zwiększania zawartości białka w paszach dla zwierząt, czy produktach spożywczych.
Borealis sprzedała Urea Casale dwie wysokociśnieniowe technologie otrzymywania substancji: Melamine High Pressure Process Technology oraz Super High Pressure Process Technology. Zgodnie z warunkami umowy melamina wciąż będzie produkowana w dwóch fabrykach w Linzu i w Piesteritz. Przedstawiciele austriackiego koncernu swoje decyzje tłumaczą wdrożeniem nowej strategii, zgodnie z którą działania firmy mają skupić się wyłącznie na produkcji melaminy, jednocześnie odchodząc od wieloletniego licencjonowania technologii wytwarzania.
Dostawcy technologii dla przemysłu azotowego mogą teraz wzmocnić swoje działalności biznesowe i włączyć stworzone przez nas rozwiązania w skład własnego portfolio – przyznaje Markku Korvenranta, wiceprezes koncernu Borealis w dziale Base Chemicals.
Urea Casale należy do Grupy Casale, specjalizującej się w projektowaniu i remontach instalacji amoniaku i metanolu. Przedstawiciele Urea Casale uznali, iż wykupiona technologia otrzymywania melaminy będzie stanowić dopełnienie w portfelu już posiadanych technologii procesowanych. Dzięki temu firma może poszerzyć swoja ofertę przez zaoferowanie odbiorcom absolutnie nowatorskich technologii produkcji. Dodatkowym atutem jest, fakt iż technologie te można ściśle zintegrować z instalacjami mocznika.
W konsekwencji szwajcarska spółka będzie mogła zmniejszyć nakłady inwestycyjne, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa eksploatacji.