Dzięki wiedzy i pracy naukowców z całego świata, wspieranych przez najnowocześniejszy sprzęt laboratoryjny, następuje rozwój nauki i postęp różnych dziedzin życia. Dowiedli tego m.in. polscy eksperci z Wydziału Fizyki i z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy w listopadzie 2016 roku dokonali przełomu w poszukiwaniu szczepionek na raka. Udało im się zwiększyć trwałość mRNA, rodzaju kwasu rybonukleinowego, którego funkcją jest przenoszenie informacji genetycznej. W wyniku tego wprowadzenie w formie szczepionki sztucznego typu mRNA może stymulować układ odpornościowy człowieka, który uruchamia naturalne procesy zwalczania komórek rakowych.
Najważniejsze światowe odkrycia 2016 roku
Redakcja naukowa Newsweek.pl wyłoniła 5 najważniejszych odkryć ubiegłego roku. Zaliczono do nich zarejestrowanie fali grawitacyjnej, która stanowi element dopełniający teorię względności Alberta Einsteina, metodę modyfikacji genów CRISPR/Cas9 pozwalającą na wyjęcie z łańcucha genetycznego genu choroby i wstawienie nieszkodliwej cząsteczki kwasu DNA czy przełom dokonany przez astronomów, którzy odnaleźli planetę Proxima B, najbardziej podobną do Ziemi spośród wszystkich dotychczas dostrzeżonych. Z kolei twórcy oprogramowania AlphaGo stworzyli sztuczną inteligencję, która w starożytnej chińskiej grze GO zaczyna myśleć jak człowiek. W rankingu umieszczono także dowód, iż rekin polarny może żyć nawet 400 lat i jest najdłużej żyjącym kręgowcem. Wspólnym elementem dla wszystkich tych osiągnięć jest stosowanie w pracach najlepszego oprzyrządowania, które w połączeniu z ekspercką wiedzą, stanowi o postępie w każdej dziedzinie gospodarki.
EuroLab - wszystko dla laboratoriów
Przykłady światowych odkryć dokonanych w 2016 roku potwierdzają, jak wiele możliwości pojawia się przed ludzkością w każdej dziedzinie życia. Dzięki połączeniu wiedzy i nauki z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi wspomagany jest postęp i rozwój, który w efekcie przyczynia się do spektakularnych osiągnięć. To właśnie na Targach EuroLab eksperci z instytutów naukowych, jednostek badawczo-rozwojowych i wszelkiego typu laboratoriów mogą poznać innowacyjną światową ofertę sprzętu i usług. Wydarzenie jest także źródłem informacji o nowoczesnych technikach i metodach badawczych, które dla przedstawicieli przemysłu stanowią inspirację do rozwijania biznesu.
Podczas Targów EuroLab przedstawiciele ośrodków naukowych i badawczych podzielą się informacjami o prowadzonych projektach i dokonaniach. Będzie można zapoznać się z kompleksową propozycją producentów i dystrybutorów m.in.: wyposażenia laboratoriów, aparatury analitycznej, sprzętu optycznego, kontrolno-pomiarowego czy substancji chemicznych. Obecne będą też instytucje certyfikujące oraz firmy i jednostki, które posiadają rozwiązania i usługi dla laboratoriów. Oferta obejmie następujące sektory: analitykę chemiczną, biotechnologię i Life Science, metrologię, diagnostykę laboratoryjną, nanotechnologię, materiałoznawstwo i technikę kryminalistyczną. Zostanie wyodrębniony również dział inżynierii i ochrony środowiska, który łączy wiedzę i rozwiązania z zakresu nauk służących przeciwdziałaniu zagrożeniom ekologicznym oraz utrzymaniu i przywracaniu jak najlepszego stanu środowiska naturalnego.
Organizator targów przygotowuje program merytoryczny, którego tematyka co roku przyciąga liczne grono słuchaczy. Nad doborem aktualnych dla branży tematów oraz najwyższym poziomem merytorycznym konferencji i wykładów czuwa Rada Programowa. Tworzą ją wybitni naukowcy i eksperci, którzy na co dzień kierują kluczowymi instytucjami naukowo-badawczymi w Polsce. Ich doświadczenie gwarantuje uczestnikom Targów EuroLab dostęp do najnowszej wiedzy oraz branżowych ekspertów.
Nieodłączną częścią targów są również konkursy dla wystawców. Jak co roku zostanie wybrana najlepsza oferta Targów EuroLab w kategoriach: laboratoryjna aparatura pomiarowa, wyposażenie laboratorium oraz wyposażenie medycznego laboratorium diagnostycznego. Zwycięskie rozwiązania będzie można promować unikalnym logo „Najlepszy produkt Targów EuroLab 2017”. Z kolei w konkursie o Grand Prix Prezesa Polskiej Akademii Nauk Jury wyłoni produkty i usługi związane z rynkiem medycznym i laboratoryjnym wspierające jednocześnie rozwój i konkurencyjność branży laboratoryjnej w Polsce.
Patronat honorowy nad Targami EuroLab 2017 i CrimeLab 2017 objęli: Jarosław Gowin - minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz prof. Jerzy Duszyński - prezes Polskiej Akademii Nauk.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.targieurolab.pl.