Krótki opis
GBC OPTIMASS 9500 to spektrometr masowy z analizatorem czasu przelotu jonów z plazmą wzbudzaną indukcyjnie (ICP-MSTOF). Przeznaczony jest do wykonywania pomiarów śladowych stężeń pierwiastków w roztworach wodnych. Cechuje się stabilnością pomiarów. Jest to urządzenie proste i przyjazne w obsłudze.
Specyfikacja techniczna
Rozmiary i zapotrzebowanie środowiskowe
Spektrometr Optimass 9500 jest dużym i ciężkim urządzeniem. Wymaga stołu o minimalnej wielkości 1500x900 mm i nośności minimum 300 kg. Pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie powinno być zaopatrzone w stale działającą wentylację lub klimatyzację. Optimass 9500 powinien być ustawiona bezpośrednio pod wyciągiem o wydajności nie mniejszej niż 10m3/s odprowadzającym gazy na zewnątrz budynku.
Zastosowanie
Spektrometr OPTIMASS 9500 znakomicie nadaje się do pomiarów śladowych stężeń pierwiastków w różnych roztworach wodnych.
Funkcjonalność
OPTIMASS 9500 jest znakomitym urządzeniem do oznaczeń śladowych stężeń pierwiastków. Rutynowo wykonywana kalibracja wykazała, że aparat „utrzymuje „ masy w zadanych oknach akwizycji.
Ze względu na niskie stężenia badanych pierwiastków, przed przystąpieniem do analiz niezbędne jest zoptymalizowanie parametrów pracy urządzenia, w celu uzyskania jak największej czułości. OPTIMASS 9500 pozwala na wykonanie skanu przesiewowego całej próbki, tak więc widoczne są również ewentualne inne pierwiastki występujące w próbce. System zastosowany w tym spektrometrze pozwala na równoczesny pomiar kilku pierwiastków, zarówno o zbliżonych masach, jak i pierwiastków o zupełnie różnych masach atomowych. Kłopotliwe jest jednak oznaczanie pierwiastków o masach zbliżonych do mas argonu, tlenu i ich połączeń.
OPTIMASS 9500 jest urządzeniem bardzo szybkim, pozwala na precyzyjny pomiar analitów zarówno w bardzo krótkim jak i bardzo długim czasie akwizycji. Włączenie opcji stałego pomiaru pozwala w prosty sposób na sprawdzenie odpowiedzi urządzenia na daną masę przy zmianie parametrów pracy, pozwala to również na sprawdzenie po jakim czasie znika efekt pamięci dla danego pierwiastka.
Ciekawostką jest zastosowanie w oprogramowaniu funkcji Fingerprint. Jest to funkcja pozwalająca na porównanie kilku różnych widm. Funkcja ta wykorzystywana jest głównie w kryminalistyce do badań porównawczych jednak jest również bardzo przydatna w badaniach analitycznych np. w przypadku porównywania zawartości metali w próbce, na różnych etapach obróbki chemicznej.
Konserwacja
System wprowadzania próbki jest w pełni rozbieralny i prosty w czyszczeniu.
Palnik i nebulizer czyści się za pomocą stężonego kwasu azotowego, stożki czyści się bawełnianą ściereczką lub w myjce ultradźwiękowej. Po każdym czyszczeniu palnika niezbędne jest wycentrowanie jego położenia.
Zalety:
· Prosta obsługa.
· Bardzo wysoka czułość.
· Szybkość pomiarów.
· Duża precyzja pomiarów.
· Możliwość równoczesnego pomiaru kilku pierwiastków.
· Małe zapotrzebowanie na próbkę.
· Opcja fingerprint.
· Długie utrzymywanie nastaw po kalibracji.
Wady:
· Hałas wywołany pracą próżniowej pompy rotacyjnej i układu chłodzenia.
· System podawania próbki (mała odporność na cząstki stałe).
· Duże zużycie argonu (gaz nabulizujący).
· Konieczność każdorazowego sprawdzenia wszystkich „okienek” programu w celu sprawdzenia przyjęcia wprowadzanych zmian przez oprogramowanie.
· Niewystarczająca selektywność blank era.
· Brak komór kolizyjnych (interferencje).
Autor testu: Magdalena Łapczyńska-Pieprz