Znajdź nas na:

XVI Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab

Już za tydzień rozpoczynają się XVI Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab. Podczas Targów, które odbędą się w dniach 12-14 marca br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie, można będzie uczestniczyć w licznych wykładach, konferencjach oraz warsztatach.

Kierunki rozwoju metrologii na świecie

13 marca odbędzie spotkanie z przedstawicielami Głównego Urzędu Miar, którzy poprowadzą seminarium pt. „Kierunki rozwoju metrologii na świecie – udział krajowych instytucji metrologicznych w programach badawczych EMPR i EMPIR”. W wystąpieniu pt. „Europejska współpraca metrologiczna w ramach programów EMRP i EMPIR – udział GUM w wybranych projektach” omówiona zostanie geneza i zasady prowadzenia programów badawczo-rozwojowych w dziedzinie metrologii opracowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Krajowych Instytucji Metrologicznych, a także założenia dla programu EMPIR.

W referacie pt. „Kierunki rozwoju metrologii chemicznej na podstawie analizy „map drogowych” Komitetu Technicznego METCHEM EURAMET” przedstawione zostaną schematy działań dla projektów naukowo-badawczych metrologii chemicznej w następujących dziedzinach: „Nauki podstawowe”, „Środowisko”, „Zdrowie”, „Energia” i „Przemysł”. Zgodnie z wytycznymi powinny być one ukierunkowane na opracowanie nowych metod pomiarowych oraz nowych koncepcji spójności pomiarowej. W trakcie realizacji poszczególnych programów naukowo-badawczych kluczowe jest również interdyscyplinarne współdziałanie, które uwzględnia zagadnienia innowacyjności, ekologii, ochrony środowiska i zdrowia, w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju podtrzymującego wzrost gospodarczy w krajach Unii Europejskiej.

Wykład pt. „Udział Polski w realizacji projektu JRP ENV07 MeteoMet – Metrologia dla Meteorologii” dotyczyć będzie wkładu polskich badaczy w ten europejski projekt, który poświęcony jest spójności pomiarowej w meteorologii ze szczególnym naciskiem na pomiary parametrów klimatu i jego zmian.

Ostatnia prelekcja pt. „Udział GUM w realizacji naukowego grantu EMRP – Effects of impurities on the triple point of Mercury” dotyczyć będzie wyników pracy badawczej przeprowadzonej wspólnie z naukowcami z Hiszpańskiego Instytutu Metrologicznego w Madrycie. Efekty pracy wykorzystane zostaną do poprawy niepewności w pomiarach w punkcie potrójnym rtęci oraz do udoskonalenia metody pomiarowej stosowanej w Laboratorium Temperatury Zakładu Fizykochemii GUM. Na zakończenie odbędzie się dyskusja.

 

Konferencja Wojskowej Akademii Technicznej

Do udziału w tegorocznej edycji Targów EuroLab została zaproszona Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego. 14 marca w konferencji pod zbiorczym tytułem „Technologie podwójnego zastosowania Wojskowej Akademii Technicznej” wykładowcy tej uczelni wygłoszą trzy referaty. Podczas pierwszego pt. „Spektometria ruchliwości jonów w analizie materiałów niebezpiecznych, próbek medycznych i żywności” omówione zostanie zastosowanie tej techniki pomiarowej w obszarach innych niż dotychczas wykorzystywane.
Do tej pory stosowano ją przede wszystkim w technice wojskowej, głównie w celu wykrywania substancji niebezpiecznych. W ostatnich latach odpowiednie detektory stosuje się także do badania próbek medycznych oraz produktów żywnościowych.

Wykład pt. „Problemy projektowe w pikosekundowej metrologii odcinka czasu” poświęcony będzie wszystkim najnowszym cyfrowym metodom i scalonym układom do przetwarzania czasowo-cyfrowego z rozdzielczością pikosekundową. Prezentowane będą sposoby identyfikacji i korekcji błędu nieliniowości przetworników, a także analizowane najważniejsze problemy dotyczące ich projektowania w układach scalonych.

Trzecią prelekcją będzie „Zastosowanie technik biometrycznych w procesie identyfikacji tożsamości”. Identyfikacja i weryfikacja osób to jeden z obszarów, w których możliwe jest zastosowanie biometrii. Poza tym metody biometryczne stosowane są także w analizie stanu emocjonalnego człowieka oraz w medycynie. W ramach wykładu zaprezentowane zostanie podejście holistyczne do problematyki rozpoznawania twarzy oraz podejście szczegółowe do rozpoznawania głosu. Po wygłoszonych referatach przewidziany jest czas na dyskusję.

 

Certyfikowane warsztaty TrainMiC®

Ostatniego dnia Targów EuroLab, 14 marca, odbędą się płatne certyfikowane warsztaty TrainMiC®. Temat tegorocznego spotkania organizowanego przez Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz MT Targi Polska to „Wielowymiarowe wykorzystanie wyników badań biegłości w laboratorium chemicznym: możliwości i ograniczenia”. Udział w szkoleniowym programie w zakresie stosowania zasad metrologii w pomiarach chemicznych skierowany jest do diagnostów laboratoryjnych, badaczy oraz akredytowanych rzeczoznawców. Materiały szkoleniowe opracowała międzynarodowa grupa ekspertów, którzy współpracują w ramach projektu realizowanego w Instytucie Pomiarów i Materiałów Odniesienia Wspólnotowego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej.

 

Patronaty

Patronat Honorowy nad Targami EuroLab 2014 objęli: Stefan Niesiołowski, Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej; Janusz Piechociński, Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Gospodarki; prof. dr hab. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Czesław Mroczek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz prof. dr hab. Michał Kleiber, Prezes Polskiej Akademii Nauk.

 

Targi CrimeLab

Równolegle odbędą się II Międzynarodowe Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab, na których profesjonaliści związani z kryminalistyką spotykają się z producentami i dystrybutorami produktów i usług wykorzystywanych w technice kryminalistycznej.

 

Warunki uczestnictwa

Wstęp na targi oraz udział w wydarzeniach towarzyszących Targów EuroLab są bezpłatne, wymagana jest natomiast wcześniejsza rejestracja online lub na miejscu. Wyjątkiem są certyfikowane warsztaty TrainMiC® (koszt uczestnictwa w warsztacie to 400 zł netto, a dla osób, które zainteresowane są uzyskaniem certyfikatu – 550 zł netto). Rejestracja na Targi EuroLab obejmuje również wstęp na Targi CrimeLab. Oba wydarzenia będą otwarte w godzinach 9:00-17:00 w dniach 12 i 13 marca, natomiast 14 marca w godzinach 9:00-15:00.

 

Dogodny dojazd

Organizator zapewnia udogodnienia w zakresie dojazdu do Centrum Targowo-Kongresowego. Na targi będzie można dostać się bezpłatnym autobusem targowym z przystanku autobusowego Emilii Plater 01 naprzeciwko Pałacu Kultury i Nauki oraz pociągiem SKM lub Kolei Mazowieckich z dworca Warszawa Śródmieście, Warszawa Wschodnia lub Warszawa Zachodnia. Stacja docelowa - Warszawa Gocławek - znajduje się w odległości około 700 metrów od Centrum MT Polska. Czas dojazdu pociągiem z centrum Warszawy do stacji docelowej nie powinien przekroczyć 20 minut.

 

Ramowy Program Targów wraz z konferencjami: TUTAJ

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem