„Salon Aparatury” stanowi część XVI Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2014, które odbędą się w dniach 12-14 marca br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie. Organizator, firma MT Targi Polska, zapewni odrębną strefę pokazową, gdzie podczas półtoragodzinnych otwartych pokazów firmy zaprezentują działanie i możliwości oferowanego na targach sprzętu analityczno-pomiarowego. „Salon Aparatury” będzie funkcjonował przez wszystkie 3 dni targów.
Tajemnice laboratoriów
Wśród firm prezentujących urządzenia znajdzie się firma Donserv, która przedstawi sposoby ekstrakcji i badania gęstości indeksu refrakcji, najnowsze stacje dozujące oraz sprzęt do analizy cząsteczek. Pokazane będzie urządzenie Viaflo Assist szwajcarskiej firmy Integra niezbędne w laboratoriach biologii molekularnej i kryminalistycznych. Eliminuje ono błędy użytkownika oraz różnice w pipetowaniu pomiędzy poszczególnymi operatorami, co przekłada się bezpośrednio na wzrost powtarzalności wyników i ich precyzję.
Odbędzie się także prezentacja analizatora Nano DS firmy Cilas, a także refraktometru i gęstościomierza firmy Rudolph Research Analytical. Aparaty te umożliwiają prowadzenie szybkich i bardzo dokładnych analiz stężenia oraz innych parametrów powiązanych z gęstością lub indeksem refrakcji.
Firma Analityk z kolei przedstawi sekwenator nowej generacji MiSeq ILLUMINA, światowego lidera aparatury do badań genetycznych. Jest to nowoczesny system do sekwencjonowania wykorzystujący technologię SBS – Sequencing by Synthesis, który integruje etapy amplifikacji, sekwencjonowania i analizy danych w jednym małogabarytowym biurkowym urządzeniu. Wysoka dokładność odczytów w połączeniu z prostotą obsługi i niską ceną umożliwiają szybką
i ekonomiczną analizę genetyczną.
Zaprezentowany będzie również analizator HYDRA IIAF firmy TELEDYNE LEEMAN LABS
do oznaczania rtęci. Jest to przyrząd wykorzystujący technikę zimnych par rtęci oraz detekcję metodą fluorescencyjnej spektometrii atomowej (CVAFS), który pozwala osiągnąć granicę wykrywalności 0,1 ppt. Analizator ten może być wykorzystywany do oznaczania rtęci w wodach pitnych, powierzchniowych i podziemnych.
Z kolei firma PANalytical pokaże działanie spektometru EDXRF Espilon1, który opiera się
na analizie bezwzorcowej i charakteryzuje się wysoką precyzją. Podczas pokazu będzie można poddać analizie własne próbki metaliczne bądź inny materiał dostarczony w postaci zmielonego proszku.
Aparatura w szczegółach - wykłady wystawców
Równolegle do wydarzeń w „Salonie Aparatury” zainteresowani będą mogli wziąć udział w wykładach organizowanych przez wystawców, gdzie w szczegółach przedstawione zostaną poszczególne urządzenia, jak i zasady ich działania.
Pierwszego dnia targów odbędzie się wykład pt. "Zastosowanie przenośnych spektrometrów
w detekcji i identyfikacji zagrożeń chemicznych i radiologicznych. Analizy w terenie" organizowany przez firmę IRtech. Poświęcony będzie tematyce wykorzystania podręcznych spektrometrów Ramana i FTIR w identyfikacji niebezpiecznych cieczy i ciał stałych. Przedstawiciele firmy przedstawią również nowy spektrometr NIR wykorzystywany do badań przesiewowych pod kątem obecności azbestu. Zaprezentowany zostanie także pierwszy w pełni podręczny chromatograf gazowy sprzężony ze spektrometrem mas oraz nowe akcesoria
do badania skażeń na podłożach i dużych powierzchniach, z których pobranie próbki jest utrudnione.
Drugiego dnia targów firma Wyatt poprowadzi wykłady pt. "DLS i MP-PALS: nowe instrumenty
do charakteryzacji rozkładu wielkości i ładunku białek i nanocząstek w pomiarach pojedynczych oraz zautomatyzowanych" oraz „FFF i SEC sprzężone z MALS – zaawansowane narzędzia analityczne do charakterystyki polimerów i biopolimerów”.
Tego samego dnia odbędzie się wykład organizowany przez firmę Labo Baza pt. "Możliwości aplikacyjne bioreaktorów na przykładzie systemów hodowlanych New Brunswick". Poszerzeniem informacji o prezentowanym w „Salonie Aparatury” sekwenatorze Illumina będzie prelekcja pt. "Rozwój Sekwencjonowania Nowej Generacji w aplikacjach medycyny sądowej" organizowana przez firmę Analityk oraz OpenExome. Prezentowane urządzenie dostarcza najbardziej zaawansowanych rozwiązań do analiz genetycznych, tj. genotypowania, ekspresji genów czy epigenetyki. Ich możliwości mogą być wykorzystane w medycynie sądowej, podnoszeniu rozdzielczości rozdziału wysoce złożonych mieszanin prób oraz wsparcia dochodzeń kryminalistycznych.