Znajdź nas na:

Badania ex-vivo, in vitro, in vivo w kosmetologii

Obecnie w kosmetologii przeprowadza się badania przy użyciu hodowli komórek skóry in vitro. Dzięki nim naukowcy wstępnie oceniają działanie wielu składników aktywnych preparatów kosmetycznych. Kolejnym etapem badań oceny receptur kosmetycznych są hodowle tkankowe ex vivo.

Proces badawczy rozpoczyna się na hodowlach komórkowych. Hodowla tkankowa stanowi kolejny etap oceny działania danego składnika. W tej kwestii wypowiada się Justyna Żerańska, specjalista do spraw informacji technologiczno-naukowej, Laboratorium Kosmetycznego Dr Ireny Eris.

 

Badania in vitro, (łac. w szkle) prowadzone są poza organizmem, w sztucznie skonstruowanych warunkach laboratoryjnych. Hodowle, jakie zakłada się z komórkami budującymi naszą skórę, pozwalają ocenić bezpieczeństwo i toksyczność substancji aktywnych.

W testach in vivo bada się skuteczność działania danego preparatu. Prowadzi się je w oparciu o testy aplikacyjne u wybranych ochotników. Ocenie podlegają następujące parametry:

  • nawilżenie skóry
  •  natłuszczenie
  • elastyczność
  • gładkość
  • transdermalną utratę wody (TEWL)

W przypadku badań ex-vivo, ocenia się działanie substancji aktywnych oraz gotowych preparatów w warunkach laboratoryjnych na fragmentach skóry ludzkiej pobranej od ochotników, umożliwiając naukowcom dokładne sprawdzenie działanie danego preparatu na żywą tkankę.

 

 

Za pomocą modeli hodowli skóry można badać przenikalność składników aktywnych penetrujących tkankę. Pozwala to także na poznanie molekularnego mechanizmu działania danego składnika.

 

Skóra to największy narząd naszego ciała pełniący różnorodne funkcje. Wraz z upływem czasu traci swoją elastyczność. Naukowcy opracowują nowe technologie mające na celu zatrzymać procesy starzenia się skóry.

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem