Znajdź nas na:

Biosektor zakończył swoje święto

Zakończyła się największa impreza biotechnologiczna w Europie Środkowej organizowana przez Bio–Tech Consulting. Główną jej ideą było stymulowanie współpracy przedstawicieli nauki i biobiznesu w celu radykalnego zwiększenia potencjału polskiej biogospodarki. Pierwszym zakładanym efektem tej współpracy jest generowanie innowacyjnych start upów, kumulujących wiedzę, doświadczenie naukowców oraz potencjał i energię najlepszych absolwentów wyższych polskich uczelni. Bioforum 2015, bo o tym evencie mowa, odbywało się we Wrocławiu w dniach 20-21 maja.

Środkowoeuropejskie Targi Biotechnologii i Biobiznesu – BioForum, to największe wydarzenie biotechnologiczne w Europie Środkowej. Głównym celem tej imprezy jest wspieranie rozwoju innowacyjnych małych i średnich firm z sektora life sciences funkcjonujących w Europie Środkowej i Wschodniej (EŚW). Gościem Specjalnym tegorocznej edycji był Franklin Pitcher Johnson jr. założyciel wielu firm, również typu venture capital. Wskazał coś, czego na co dzień większość Polaków nie zauważa – realną wartość Polski na rynkach światowych.

BioForum obywało się na dwóch poziomach:

  •  Część otwarta  dla wszystkich zarejestrowanych uczestników tej imprezy, która składa się z wykładów, seminariów i wystawy, na której są prezentowane firmy z sektora biotechnologii i zespoły naukowe.
  •   Część zamknięta  – są to spotkania biopartneringowe i ściśle dedykowane seminaria tematyczne. W tej części BioForum biorą udział tzw. aktywni uczestnicy tej imprezy. Ma ona charakter ściśle biznesowy.

BioForum adresowane jest m. in. do tej części środowiska naukowego, która realizuje biotechnologiczne projekty badawczo-rozwojowe i jest zainteresowana ich komercjalizacją. Ważnymi uczestnikami są studenci, zwłaszcza studiów doktoranckich, przyszli pracownicy i twórcy rozwoju sektora biotechnologicznego.

- W tym roku większą uwagę zwróciliśmy na studentów. Dlatego, że główną ideą Bioforum jest generowanie innowacyjnych start-upów opartych na ciekawych projektach badawczych. Bardzo trudno zmobilizować do tego naukowców, więc sięgnęliśmy trochę niżej. W tej chwili działamy z dalekowzroczną perspektywą, czyli chcemy zapalić do działania młodych, bo ilość energii wśród aktualnych naukowców zdaje się nie jest wystarczająca, żeby uaktywnić biobiznes w Polsce. Poza tym młodzi ludzie nie mają ani starych przyzwyczajeń, ani wielkich obaw, za to świeżą energię i chęć osiągnięcia sukcesów. Działają po prostu bez kompleksów – tłumaczy prof. Tadeusz Pietrucha prezes firmy Bio-Tech Consulting Sp. z o.o.

Studenci mieli niepowtarzalną okazję spotkać się ramię w ramię z potencjalnymi pracodawcami. Z ust liderów najbardziej wpływowych firm biotechnologicznych w Polsce mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Ten, kto za kilka lat widzi siebie w roli pracodawcy, a nie pracownika, niewątpliwie zainspirował się „spotkaniem” ze studenckimi startupami. Studenci zwracali uwagę na problem związany z tym, że uczelnia nie jest skierowana na biznes i nie uczy ich biznesowego podejścia.

- Paradoksalnie uczelnia w Polsce to ostoja konserwatyzmu. Wydawałoby się, że jest środowiskiem, które powinno być liderem zmian, wychodzić z nowymi pomysłami, bo nauka to przecież tworzenie, kreatywność i odkrywanie nowych rzeczy. Niestety w tym momencie zamknęła się ona w takiej skostniałej wieży i  próbuje żyć własnym życiem w oderwaniu od rzeczywistości, w której my funkcjonujemy. W związku z tym na pewno dopóki do świata akademickiego nie wejdzie zupełnie nowa generacja ludzi, to podejście do biznesu, do kreatywności raczej się nie zmieni. Uczelnia dostarcza pewien fundament, pewną wiedzę, ale jest to niewystarczające, aby efektywnie działać – przyznaje prof. Pietrucha.

 

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem