Znajdź nas na:

Diagnostyka w przestworzach

24.08.2015

Badania przeprowadzone przez naukowców z Johns Hopkins University of Baltimore oraz Makerere University in Uganda wykazały, że popularne ostatnio bezzałogowe statki powietrzne, zwane także dronami, mogą znaleźć praktyczne zastosowanie w bardzo istotnej dziedzinie, jaką jest medycyna. Z najnowszych badań wynika bowiem, że mogą być one używane do bezpiecznego transportu preparatów klinicznych do oddalonych laboratoriów diagnostycznych.

Testy przeprowadzone na próbkach pobranych od 56 zdrowych ochotników wykazały, że wyniki rutynowych badań krwi nie zostały zakłócone w wyniku ich 40-minutowego transportu drogą powietrzną za pośrednictwem małego statku bezzałogowego. Jest to obiecujący wynik, znaczący szczególnie dla mieszkańców krajów rozwijających się, gdzie odległości między specjalistycznymi ośrodkami diagnostycznymi często mają znaczący, szkodliwy wpływ na los pacjenta.

Główną obawą przed stosowaniem tego środka transportu w celu dostarczania próbek jest fakt, że mogą one zostać zniszczone podczas gwałtownych ruchów urządzenia, np. podczas lądowania. Wyniki doświadczenia wykazały jednak, że kilkudziesięciominutowy przelot za pośrednictwem drona nie miał wpływu na wyniki rutynowych badań, które nie wykazały różnicy względem unieruchomionych na lądzie prób.

Kolejnym etapem tego projektu jest przeprowadzenie testów w Afryce, gdzie kliniki przyjmujące pacjentów położone są często w odległości ponad stu kilometrów od laboratoriów diagnostycznych. Warto przy tym zaznaczyć, że drony taki dystans mogą pokonać nawet w 40 minut, a są przy tym tańsze od innych środków transportu.

 

źródła: Amukele T. K. et al. (2015). Can Unmanned Aerial Systems (Drones) Be Used for the Routine Transport of Chemistry, Hematology, and Coagulation Laboratory Specimens? PLOS One, 10(7):e0134020

http://www.hopkinsmedicine.org/som/

 

Magdalena Sokulska

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem