Testy przeprowadzone na próbkach pobranych od 56 zdrowych ochotników wykazały, że wyniki rutynowych badań krwi nie zostały zakłócone w wyniku ich 40-minutowego transportu drogą powietrzną za pośrednictwem małego statku bezzałogowego. Jest to obiecujący wynik, znaczący szczególnie dla mieszkańców krajów rozwijających się, gdzie odległości między specjalistycznymi ośrodkami diagnostycznymi często mają znaczący, szkodliwy wpływ na los pacjenta.
Główną obawą przed stosowaniem tego środka transportu w celu dostarczania próbek jest fakt, że mogą one zostać zniszczone podczas gwałtownych ruchów urządzenia, np. podczas lądowania. Wyniki doświadczenia wykazały jednak, że kilkudziesięciominutowy przelot za pośrednictwem drona nie miał wpływu na wyniki rutynowych badań, które nie wykazały różnicy względem unieruchomionych na lądzie prób.
Kolejnym etapem tego projektu jest przeprowadzenie testów w Afryce, gdzie kliniki przyjmujące pacjentów położone są często w odległości ponad stu kilometrów od laboratoriów diagnostycznych. Warto przy tym zaznaczyć, że drony taki dystans mogą pokonać nawet w 40 minut, a są przy tym tańsze od innych środków transportu.
źródła: Amukele T. K. et al. (2015). Can Unmanned Aerial Systems (Drones) Be Used for the Routine Transport of Chemistry, Hematology, and Coagulation Laboratory Specimens? PLOS One, 10(7):e0134020
http://www.hopkinsmedicine.org/som/
Magdalena Sokulska