Znajdź nas na:

Genetycznie zmodyfikowane bakterie w walce z otyłością

25.07.2014 E.coli, otyłość

Otyłość dramatycznie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Zastosowanie genetycznie zmodyfikowanych bakterii wydaje się być obiecujące w walce z tą chorobą. Naturalnie występujące w jelicie bakterie E.coli poddano takim modyfikacjom, aby mogły wydzielać NAPE, hormon hamujący apetyt. Jak dotąd, badanie przyniosło pozytywny rezultat na myszach.

Naukowcy pod kierownictwem Sean’a Davies’a z Uniwersytetu Vanderbilt w Stanach Zjednoczonych prowadzili badania na genetycznie zmienionym, nieszkodliwym szczepie bakterii E. Coli naturalnie bytującym w jelitach. Szczep ten, zaprojektowano tak aby wydzielał NAPE - związek, który u ludzi i myszy jest przekształcany podczas trawienia pokarmu w hormon, który hamuje apetyt. Zabieg ten zapobiegł przyrostowi masy ciała u myszy nawet ponad miesiąc po zakończonej kuracji.

Jak zauważono, skład mikroflory jelitowej jest czynnikiem przyczyniającym się do podatności jednostki do rozwoju zaburzeń metabolicznych w tym m. in. otyłości czy cukrzycy, dlatego też manipulowanie florą bakteryjną może łagodzić objawy tych chorób. W tym celu zespół wyżej wymienionych badaczy, wykorzystał niepatogenny szczep E. Coli (Nissle 1917) do produkcji NAPE (N- acylofosfatydyloetanoloaminy). Związek ten, jest prekursorem lipidów anoreksygenicznych (NAE)  zmniejszających apetyt. Są one syntetyzowane w jelicie cienkim zarówno u ludzi jak i u myszy w odpowiedzi na karmienie i redukują podaż pokarmu. Przez okres 8 tygodni myszy karmiono pokarmem o wysokiej zawartości tłuszczu oraz podawano wodę pitną ze zmodyfikowanymi genetycznie bakteriami. W porównaniu z mysią hodowlą z próby kontrolnej, wykazywały znacznie niższe spożycie pokarmu czy insulinooporność. Efekty te, utrzymywały się jeszcze przez okres 4 tygodni od momentu wyeliminowania bakterii z wody pitnej. Ponadto, podawanie bakterii z ekspresją NAPE, w wielogenowym mysim modelu otyłości, hamuje przyrost masy ciała.

Zgodnie ze statystykami WHO w ciągu 30 lat  liczba osób otyłych podwoiła się. Problem nadwagi dotyczy już 30-70% dorosłych, zaś za otyłych można uznać już 10-30 % dorosłych w krajach Unii Europejskiej. Otyłość ma charakter globalny, zwiększający dramatycznie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i wielu innych. Dlatego też, włączenie odpowiednio modyfikowanych bakterii do mikroflory jelitowej może stanowić skuteczną strategię hamowania rozwoju zaburzeń metabolicznych. W opisanym badaniu, w celu ułatwienia hodowli w warunkach laboratoryjnych testowano bakterie oporne na antybiotyki. Istotne jest, żeby przed włączeniem ich w badania kliniczne muszą przejść szereg rygorystycznych testów aby upewnić się, ze nie stanowią zagrożenia dla człowieka.

 

 

Źródło:

http://www.euro.who.int/en/health-topics/noncommunicable-diseases/obesity/data-and-statistics

http://www.iflscience.com/health-and-medicine/genetically-modified-bacteria-could-prevent-obesity

http://www.jci.org/articles/view/72517

 

Magdalena Zając

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem