Znajdź nas na:

Homogenizacja - klucz do wydajnej preparacji

Izolacja struktur takich jak DNA czy białka z materiałów biologicznych jest nie lada wyzwaniem, a jej pierwsze etapy są kluczowe dla pomyślnego przeprowadzenia dalszych eksperymentów. Szczególną trudność stanowią komórki roślinne czy drożdżowe, które posiadają dodatkową ochronę w postaci ściany komórkowej. Uwolnienie pożądanych składników z subkomórkowych jest również istotne w przypadku metod diagnostycznych, np. gdy zachodzi potrzeba otrzymania jak największej ilości materiału genetycznego patogenu, izolowanego z tkanek pobranych od człowieka. Wyzwaniu temu sprostać można m.in. dzięki wykorzystaniu homogenizatorów, w których dochodzi do rozcierania komórek i uwolnienia poszczególnych struktur.

Proces ten zachodzi w odpowiednim roztworze homogenizacyjnym, zawierającym enzymy katalizujące lizę komórki. Homogenizację można prowadzić także bez zastosowania buforu, w przypadku tkanek takich jak kości czy włosy, dzięki czemu otrzymuje się homogenat w postaci proszku. Do probówki dodaje się również kuleczki szklane czy cyrkoniowe, które usprawniają rozcieranie podczas ruchów homogenizatora. Rotor, w którym umieszczane są próbki, pracuje w trybie ruchów wielokierunkowych, osiągających prędkość do kilku tysięcy rpm, co zapewnia dokładność i dużą wydajność. Powstały homogenat poddaje się wirowaniu, dzięki czemu możliwe jest oddzielenie od siebie oczyszczanych faz, a poszczególne struktury nie ulegają degradacji.

 

W wielu tego typu urządzeniach montowane są także urządzenia chłodzące, które zapobiegają osiągnięciu temperatury denaturacji w wyniku oddziaływań mechanicznych pomiędzy tkanką a kuleczkami. Dodatkowa możliwość monitorowania temperatury jest szczególnie ważna w procesach takich jak ekstrakcja RNA czy białek o natywnej strukturze. Często niska temperatura (do -50oC) sprzyja osiągnięciu wyższej wydajności i jakości ekstrakcji. Dostępne są także mniejsze, biurkowe wersje tego sprzętu przeznaczone do izolacji niewielkiej ilości prób. Ich mała waga i objętość umożliwia swobodny transport urządzenia w obrębie laboratorium, a tym samym dostosowanie do własnych potrzeb i szybkich preparacji. Najnowsze homogenizatory zastępują sonikatory, blendery i lizę chemiczną, dzięki czemu oszczędza się czas potrzebny na przygotowanie próbek.

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem