Znajdź nas na:

Koniec ze szklaną elektrodą – ułatwienie w pomiarach pH

Wartość pH jest jednym z najważniejszych parametrów nie tylko w laboratorium, ale także w innych dziedzinach życia, takich jak zdrowie, fizjologia roślin czy warunki środowiskowe. Pomiar tej wartości jest więc istotny w wielu branżach przemysłu, dlatego bardzo istotna jest dokładna kalibracja pH-metru oraz jego prawidłowe utrzymanie, co dla tradycyjnych urządzeń tego typu, wyposażonych w szklane elektrody, bywa trudnym i czasochłonnym zadaniem. Rozwiązaniem takie problemu jest wykorzystanie innego rodzaju czujników, jak w przypadku urządzenia pHit firmy Senova Systems.

Tradycyjne elektrody szklane wymagają częstej kalibracji, ponadto są narażone na zanieczyszczenia i związane z nimi odchylenia sygnału. Wszystko to wiąże się z wymogiem stosowania restrykcyjnych zasad utrzymania i przechowywania pHmetru. Odczyt w systemie pHit opiera się natomiast na zastosowaniu czujnika w stanie stałym, zbudowanego z substratu węglowego, do którego przyłączone są kowalencyjnie cząsteczki wykrywające analit (ASMs). Odczyt odbywa się na podstawie reakcji redox, w której ASMs odwracalnie wiążą jony wodoru. Czujnik działa poprzez przyłożenie napięcia, które powoduje przyłączanie lub odłączanie elektronów do ASMs. Wartość napięcia, przy którym zachodzi reakcja utleniania i redukcji, zależna jest od stężenia jonów wodorowych w badanym roztworze. Przy ich wysokim stężeniu, odpowiadającym niskiemu pH, reakcja zachodzi przy niższych wartościach napięcia i obserwowana jest w postaci skoku w przepływie prądu. Z kolei niższe stężenie protonów (wysokie pH) wymaga wyższego napięcia dla zajścia reakcji redox. Zależność pomiędzy odczytem napięcia a reakcją redox jest stała i zatwierdzona w pamięci wewnętrznej urządzenia, dzięki czemu nie jest wymagana dodatkowa kalibracja przeprowadzana przez użytkownika. Elektroniczny sygnał pomiaru pH wyświetlany jest na czytniku, może być także od razu przesyłany do komputera.

 

W systemie pHit zminimalizowane jest ryzyko błędnej kalibracji, której wynikiem mogą być nieudane doświadczenia, zniszczenie produktów i odczynników, a przede wszystkim zmarnowanie czasu. Co więcej, urządzenie to właściwie nie wymaga stosowania procedur jego utrzymania, jest też odporne na zniszczenia, dzięki czujnikowi w stanie stałym oraz korpusowi zbudowanemu ze stali nierdzewnej. Brak także ryzyka pękania delikatnych elementów, ich wysychania czy zatkania, ponieważ czujnik węglowy nie wymaga specjalnego przechowywania.

 

 

źródło: http://senovasystems.com/#

 

Magdalena Sokulska

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem