Znajdź nas na:

Telefon narzędziem diagnostycznym?

Internet, telefony komórkowe i inne narzędzia komunikacyjne rozwijają się w narastającym tempie, a ich zasięg obejmuje już niemal cały świat. Naukowcy z Bostonu (USA), postanowili wykorzystać ten fenomen w celach poprawy diagnostyki w rejonach, gdzie dostęp do laboratoriów jest utrudniony. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań możliwe byłoby szybkie rozpoznanie zmian chorobowych za pomocą... zdjęcia.

Zaproponowana diagnostyka molekularna przy użyciu smartfonów opiera się na zastosowaniu specjalnych mikrokulek, których specyficzne przyłączenie się do danych molekuł generowałoby określone wzory, odczytywane dzięki analizie cyfrowej. Opracowany moduł, zwany D3 (ang. digital diffraction diagnosis – cyfrowa diagnostyka dyfrakcyjna), składa się z LED-owej diody nakładanej na zwykły telefon, która wykorzystuje aparat fotograficzny wbudowany w telefonie do wykonywania zdjęć o wysokiej rozdzielczości. Jedno takie zdjęcie pozwala uchwycić więcej komórek niż zwykły mikroskop, ze względu na szersze pole widzenia. Dane są następnie przesyłane do bezpiecznego, zaszyfrowanego serwera, gdzie podlegają analizie graficznej – dzięki zastosowaniu specjalnego algorytmu następuje przetwarzanie danych umożliwiające rozpoznanie odpowiednich wzorów emitowanych przez mikrokulki. W ciągu kilkunastu sekund na telefon odsyłany jest wynik analizy.

 

Innowacyjne zastosowanie smartfonów zostało już wykorzystane w kilku przypadkach. Udowodniono m. in., że program ten umożliwia kategoryzację próbek biopsji pobranych od pacjentów ze względu na ryzyko rozwoju nowotworu, jedynie na podstawie liczby związanych mikrokulek, otagowanych przeciwciałami specyficznymi wobec markerów badanego nowotworu. Co ciekawe, wyniki te pokrywają się z rezultatami standardowej analizy patologicznej.

 

źródło: http://www.massgeneral.org/

 

Magdalena Sokulska

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem