Znajdź nas na:

Krwinki czerwone jako molekularne przenośniki terapeutyków

Krwinki czerwone wydajnie transportują tlen i w mniejszym stopniu dwutlenek węgla. Dzięki genetycznym modyfikacjom prowadzonym przez naukowców z Whitehead Institute, komórki te mogą przenosić różne substancje w krwioobiegu przeciwdziałając chorobom takim jak udary, zapalenia żył głębokich.

Usprawnienie procesu dostarczania substancji leczniczych do organizmu ludzkiego stanowi ważne wyzwanie. Erytrocyty reprezentują unikalną platformę do takich działań. Dzięki wysiłkom naukowców z  Whitehead Institute w Cambridge (Stany Zjednoczone) udało się opracować metodę inżynierii erytrocytów, dzięki której mogą one przenosić wartościowe cząsteczki do leczenia rozmaitych chorób.

W tym celu badacze posłużyli się komórkami progenitorowymi krwi, które następnie poddali genetycznym modyfikacjom, wprowadzając geny kodujące specyficzne białka zlokalizowane na powierzchni komórek. W chwili, gdy komórki te przekształcają się w dojrzałe erytrocyty, materiał genetyczny jest usuwany, natomiast określone białka pozostają w ich błonie komórkowej. Ponadto, wykorzystano bakteryjne enzymy – sortazy, w celu dołączenia do komórek różnych cząsteczek terapeutycznych. Działają one w taki sposób, że oprócz wytwarzania silnego wiązania kowalencyjnego pomiędzy określoną cząsteczką a białkiem, nie powodują uszkodzeń komórki. Co więcej, sortazy (transpeptydazy cysteinowe) biorą udział w wytwarzaniu czynników wirulencji, przez co w ostatnich latach skupiły uwagę wielu badaczy.

Z uwagi na ich rozmiar, długość życia, znaczną ilość oraz fakt, iż nie posiadają jądra komórkowego, zmodyfikowane erytrocyty mają niekwestionowaną przewagę nad innymi systemami dostarczania leków, jak na przykład pegylowane liposomy (liposomy opłaszczone uwodnionym glikolem polietylenowym w celu zwiększenia biodostępności leków).

Erytrocyty żyją w organizmie 100-120 dni. W ciągu swojego życia pokonują w ludzkim krwioobiegu drogę ok. 250 km, wydajnie transportując tlen. Ich powstawanie – erytropoeza mająca miejsce w szpiku kostnym, reguluje hormon nerkowy – erytropoetyna.

Możliwości wykorzystania zmodyfikowanych erytrocytów są różnorodne. Tak skonstruowane komórki mogą posłużyć w celach diagnostycznych czy terapeutycznych. W przyszłości mogą stanowić nośniki sond do obrazowania organizmu ludzkiego, wprowadzania nowych leków czy środków immunomodulujących.

Magdalena Zając

 

http://wi.mit.edu/news/archive/2014/engineered-red-blood-cells-could-carry-precious-therapeutic-cargo

http://www.pnas.org/content/early/2014/06/25/1409861111

http://www.iflscience.com/health-and-medicine/modified-red-blood-cells-cargo-ships

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20192900

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem