Znajdź nas na:

Nowy test w diagnostyce nowotworów

Diagnostyka nowotworów opiera się często o inwazyjne i kosztowne procedury. Nowy test pozwala przeprowadzić wczesną diagnozę minimalizując czas, koszty oraz poprawiając komfort życia chorych. Pomiar opiera się na badaniu uszkodzenia DNA leukocytów podczas naświetlania ich promieniami UV.

Promieniowanie UV znajduje szerokie zastosowanie w praktyce. Naukowcy z Uniwersytetu w Bradford, wykorzystali ten rodzaj fal elektromagnetycznych w diagnostyce nowotworów. Prosty test oparty o technikę LGS (ang. Lymphocyte Genome Sensitivity) pozwala lekarzom zweryfikować stan zdrowia pacjenta pod kątem nowotworu, bez często inwazyjnych, kosztownych procedur takich jak biopsje. Powyższy test oparty jest na pomiarze uszkodzeń DNA w leukocytach w wyniku oddziaływania promieniowania UV.

W badaniu wzięło udział 208 osób, w tym 94 zdrowych. Jak dotąd eksperyment ograniczono pod kątem wykrycia trzech typów nowotworów: raka jelita grubego, płuc oraz czerniaka, choć w bardziej zaawansowanych etapach prac badawczych nie wykluczono rozszerzenia o inne typy. Możliwe, że wkrótce stanie się efektywnym i opłacalnym testem i będzie stosowany rutynowo.

Opierając się o technikę LGS mierzono intensywność uszkodzeń leukocytów w próbkach, które poddano naświetlaniu UV, używając pięciu membran agarowych o różnych grubościach. Posłużyło to do otrzymania logarytmu naturalnego z OTM (Olive Tail Moment), co później przeanalizowano za pomocą modelu regresji. OTM stanowi iloczyn długości całego ogona i frakcji całkowitego DNA, które jest w nim zawarte. Jest miarą najmniejszej możliwej ilości DNA, która migruje (co odzwierciedla długość ogona komety) oraz ilości uszkodzonych cząsteczek (intensywność DNA). Uszkodzenia te są różne u osób zdrowych, w stanie przednowotworowym czy chorych na raka.

Jak informuje Diana Anderson – kierownik eksperymentu, uszkodzone DNA w wyniku eksponowania na promienie UVA, zaobserwowano w postaci fragmentów wyciągniętych w polu elektrycznym w kierunku dodatniego bieguna pola. Spowodowało to wydłużenie cząsteczek i pojawienie się ogonów przypominających na swój sposób komety. Głowa ogona stanowi nieuszkodzone DNA, zaś ogon wykazuje jego zniszczenie. Im znaczniejsze uszkodzenie, tym ogon staje się dłuższy. Co istotne, pomiary te są zgodne z wcześniejszymi wynikami z zastosowaniem tradycyjnych metod diagnostycznych. Ta zmodyfikowana wersja testu kometowego pod względem czułości i swoistości osiąga prawie 100 % wartości w porównaniu z innymi testami. W chwili obecnej, technika ta jest w fazie badań klinicznych szpitala Bradford Royal Infirmary. Zgodnie ze statystykami Krajowego Rejestru Nowotworów, w ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce, wzrosła ponad dwukrotnie. Umieralność, w porównaniu z krajami UE jest wyższa niż średnia dla krajów Unii. W przypadku mężczyzn jest to o około 20 %, zaś 10 %  dotyczy kobiet.

 

Magdalena Zając

 

http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-ogolem-2/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25063845

http://www.techtimes.com/articles/11474/20140728/a-simple-blood-test-may-detect-all-forms-of-cancer.html

http://www.cometassayindia.org/definitions.htm

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem