Badanie przeprowadzone przez GUS obejmowało działalność przedsiębiorców, szkół wyższych, jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk, instytutów badawczych, które prowadziły badania naukowe lub prace rozwojowe w sposób ciągły lub doraźny w 2012 roku.
W badaniu wzięto pod uwagę wartość nakładów wewnętrznych na badania i prace rozwojowe (GERD - Gross Domestic Expenditure on R&D), które w dużej mierze decydują o rozwoju innowacyjności w danym kraju. GERD stymuluje rozwój nowych technologii i pomaga przedsiębiorstwom w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej poprzez wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów.
Według GUS w 2012 r. liczba podmiotów prowadzących działalność B+R była aż o 23.1% wyższa niż w roku poprzednim. GERD w 2012 r. wynosił 14,4 mld zł i wzrósł w porównaniu do poprzedniego roku o prawie 23%, co oznacza, że w Polsce na badania nad innowacjami wydawanych jest 0,9% PKB (w 2011r. było 0,76%). Faktem jest, że współczynnik ten wzrósł dzięki zaangażowaniu w działalność B+R przedsiębiorców, a od 2010 roku intensywnie rośnie. W 2012 roku wkład przedsiębiorców w rozwój działalności badawczo-rozwojowej wynosił ponad 5,3 mld złotych, co stanowi 37% nakładów na sektor B+R ogółem.
- To wymierne efekty reformy nauki i potwierdzenie skuteczności rozwiązań, które w niej przyjęliśmy. Porównując obecne statystyki do tych z 2008 roku, odnotowaliśmy niemal dwukrotny wzrost nakładów na badania i innowacje, to naprawdę wielki sukces polskich naukowców i innowacyjnych przedsiębiorstw – podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka.
Budżet Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przeznaczony na badania i rozwój wynosi 4,5 mld zł rocznie. Na rozwój działalności badawczo-rozwojowej w Polsce każdego dnia NCBR wypłaca 10 mln złotych, a blisko drugie tyle pochodzi z przemysłu. W ostatnim roku Centrum uruchomiło wiele programów wspólnie z przedsiębiorcami z różnych branż gospodarki. To właśnie udział przedsiębiorców w B+R stanowi główne koło zamachowe najbardziej innowacyjnych gospodarek świata.
Źródło: http://www.nauka.gov.pl