Rozmiary i zapotrzebowanie środowiskowe
Spektrometr Quantima jest dużym i ciężkim urządzeniem. Wymaga stołu o minimalnej wielkości 1500x900 mm i nośności minimum 300 kg. Pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie powinno być zaopatrzone w stale działającą wentylację lub klimatyzację. Quantima powinna być ustawiona bezpośrednio pod wyciągiem o wydajności nie mniejszej niż 6m3/s odprowadzającym gazy na zewnątrz budynku.
Zastosowanie
Spektrometr optyczny Qantima znakomicie nadaje się do rutynowych pomiarów stężeń metali w różnych roztworach wodnych.
Funkcjonalność
Raz skalibrowane urządzenie, poprawnie eksploatowane wymaga tylko sporadycznej kalibracji (np. w przypadku dłuższych przerw w dostawie prądu) Istnieje możliwość optymalizacji wszystkich parametrów urządzenia. Pomiary charakteryzują się dużą powtarzalnością i liniowością.
Obsługa urządzenia nie nastręcza dodatkowych problemów. Dołączona instrukcja w języku polskim umożliwia łatwe utworzenie odpowiedniej metody pomiarowej. Do pomiaru program automatycznie wybiera linię o największej intensywności, jednak istnieje możliwość wyboru innej linii, w przypadku np. wystąpienia interferencji. Niestety nie istnieje możliwość wykonania widma przesiewowego dla badanej próbki, przed pomiarem należy sprecyzować, które pierwiastki ( i które linie tych pierwiastków) będą mierzone.
System wprowadzania próbki jest w pełni rozbieralny i prosty w czyszczeniu.
Zalety:
· Prosta obsługa.
· Duża precyzja pomiarów.
· Liniowość i powtarzalność pomiarów.
· Długie utrzymywanie nastaw po kalibracji.
Wady:
· Duża czułość na zmiany warunków atmosferycznych w zakresie pomiarów niskich stężeń (przy granicy oznaczalności).
· Brak możliwości obsługi programu za pomocą ogólnie znanych z innych programów skrótów klawiszowych (np. Ctr+V).
· Duże zapotrzebowanie na próbkę.
· Brak możliwości wykonania widma przesiewowego.
Autor testu: Magdalena Łapczyńska-Pieprz