Znajdź nas na:

Optyczny spektrometr emisyjny z plazmą wzbudzaną indukcyjnie

02.01.2017

Nazwa sprzętu: Optyczny spektrometr emisyjny z plazmą wzbudzaną indukcyjnie
Typ/Model: Quantima
Producent: GBC Scientific Equipment Pty Ltd
Laboratorium testujące: Silesian Catalysts Sp. z o.o.

Krótki opis
 
GBC Quantima to optyczny spektrometr emisyjny z plazmą wzbudzaną indukcyjnie. Przeznaczony jest do wykonywania pomiarów stężeń metali w roztworach wodnych. Cechuje się stabilnością pomiarów. Jest to urządzenie proste i przyjazne w obsłudze.
 
Specyfikacja techniczna
 

Rozmiary i zapotrzebowanie środowiskowe

Spektrometr Quantima jest dużym i ciężkim urządzeniem. Wymaga stołu o minimalnej wielkości 1500x900 mm i nośności minimum 300 kg. Pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie powinno być zaopatrzone w stale działającą wentylację lub klimatyzację. Quantima powinna być ustawiona bezpośrednio pod wyciągiem o wydajności nie mniejszej niż 6m3/s odprowadzającym gazy na zewnątrz budynku.

Zastosowanie

Spektrometr optyczny Qantima znakomicie nadaje się do rutynowych pomiarów stężeń metali w różnych roztworach wodnych.

Funkcjonalność

Raz skalibrowane urządzenie, poprawnie eksploatowane wymaga tylko sporadycznej kalibracji (np. w przypadku dłuższych przerw w dostawie prądu) Istnieje możliwość optymalizacji wszystkich parametrów urządzenia. Pomiary charakteryzują się dużą powtarzalnością i liniowością.

Obsługa urządzenia nie nastręcza dodatkowych problemów. Dołączona instrukcja w języku polskim umożliwia łatwe utworzenie odpowiedniej metody pomiarowej. Do pomiaru program automatycznie wybiera linię o największej intensywności, jednak istnieje możliwość wyboru innej linii, w przypadku np. wystąpienia interferencji. Niestety nie istnieje możliwość wykonania widma przesiewowego dla badanej próbki, przed pomiarem należy sprecyzować, które pierwiastki ( i które linie tych pierwiastków) będą mierzone.

System wprowadzania próbki jest w pełni rozbieralny i prosty w czyszczeniu.

 

Zalety:

·         Prosta obsługa.

·         Duża precyzja pomiarów.

·         Liniowość i powtarzalność pomiarów.

·         Długie utrzymywanie nastaw po kalibracji.

Wady:

·         Duża czułość na zmiany warunków atmosferycznych w zakresie pomiarów niskich stężeń (przy granicy oznaczalności).

·         Brak możliwości obsługi programu za pomocą ogólnie znanych z innych programów skrótów klawiszowych (np. Ctr+V).

·         Duże zapotrzebowanie na próbkę.

·         Brak możliwości wykonania widma przesiewowego.

 

Autor testu: Magdalena Łapczyńska-Pieprz

 

 

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem