Znajdź nas na:

Sympozjum Ślesin 2014 Nowa aparatura - stare problemy

W ostatnich dniach maja w Ślesinie odbyło się sympozjum organizowane przez firmę MS Spektrum "Sympozjum Ślesin 2014 Nowa aparatura". Kiedy 13 maja 2014 r. redakcja portalu laborant.pl rozmawiała z szefem firmy Mariuszem Szkolmowskim i pytała o to, jakie wyzwania stoją przed analitykami, usłyszeliśmy „chcemy coraz szybciej, taniej i dokładniej”.

W tym roku na sympozjum do Ślesina przybyło wiele autorytetów w dziedzinie chemii. Byli to m.in. prof. Bogusław Buszewski, prof. Jacek Namieśnik, prof. Ewa Bulska czy prof. Piotr Konieczka i wielu innych. Pierwszy wykład dotyczył próbników pasywnych i wygłosił go prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik z Politechniki Gdańskiej. Następnie prof. dr hab. Bogusław Buszewski, UMK Toruń przeprowadził wykład na temat starych i nowych problemów związanych z zastosowaniem krzemionki. Po wystąpieniu odbyło się wręczenie nagród za najlepsze prace doktorskie przez członków Komitetu Chemii Analitycznej PAN. Podczas sympozjum wygłoszono również referaty dotyczące: technik przygotowania próbek i oznaczania związków perfluorowanych w wodach i próbkach biologicznych (dr hab. inż. Adam Grochowalski, Politechnika Krakowska Kraków),  dylematów konstrukcji optycznych spektrometrów emisyjnych z plazmowymi źródłami wzbudzenia (dr inż. Andrzej Ramsza INOS Warszawa) oraz spektrometrii mas, pod kątem uniwersalnego zastosowania (prof. dr hab. Ewa Bulska Uniwersytet Warszawski). 

Firma MS SPEKTRUM oprócz organizowania konferencji zajmuje się również sprzedażą urządzeń z zakresu analityki chemicznej.  W swojej ofercie posiadają spektrometry absorpcji atomowej (AAS), spektrometry ICP, spektrometry UV-VIS i spektrometry IR/FTIR. Jaka jest główna zasada działania takiego sprzętu?

Spektrometr AAS (lub ASA – Atomic Absorption Spectrometry) to przyrząd analityczny, który pozwala oznaczyć pierwiastki chemiczne, głównie metale. Jest to możliwe dzięki zjawisku absorpcji promieniowania o specyficznej długości fali przez wolne atomy metali. Podstawę tej metody można ująć w trzech punktach (ustalenia Kirchhoffa i Bunsena):

  • źródłem linii absorpcyjnych w widmie są swobodne atomy (a nie ich związki), które znajdują się w plazmie termicznej wytworzonej w atomizerze
  • swobodne atomy mogą absorbować promieniowanie o długościach fali, które mogą emitować
  • otrzymane widmo absorpcyjne jest charakterystyczne dla danego rodzaju atomów

Spektrometr absorpcji atomowej składa się z:

  • źródła promieniowania
  • atomizera
  • monochromatora
  • detektora
  • wzmacniacza
  • wskaźnika (komputera).

Technika ta ma wiele analitycznych zastosowań. Jest to metoda do oznaczania głównie pierwiastków chemicznych, w jednym cyklu zwykle oznaczamy jeden pierwiastek. Dzięki wykorzystaniu tej metody można oznaczyć śladowe ilości składników, co powoduje to, że technika ta jest wykorzystywana wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność oznaczeń śladowych ilości pierwiastków metalicznych tj. laboratoriach środowiskowych, medycznych, biologicznych, geologicznych czy metalurgicznych.

Inną bardzo ważną techniką jest plazmowa emisyjna spektrometria atomowa z indukcyjnie sprzężoną plazmą (ICP-AES). W metodzie tej źródłem wzbudzania jest plazma argonowa, która wytwarzana jest w specjalnie skonstruowanym palniku plazmowym.  Technika ta,  umożliwia zarówno analizę pojedynczego pierwiastka jak i analizę wielopierwiastkową, możemy oznaczać pierwiastki o wysokich potencjałach wzbudzenia (np. uran). W  technice tej nie używamy elektrod, co eliminuje zanieczyszczenia. Granica wykrywalności jest bardzo niska (ppb), metoda jest bardzo czuła i dokładna. Gdzie metoda ta ma zastosowanie? Analiza wody i ścieków, metali i stopów, rud, materiały geologiczne, biologiczne, a także analiza ropy naftowej. Należy podkreślić, że wzbudzenie ICP może być również wykorzystane w połączeniu ze spektrometrią mas (ICP-MS). Niestety, wszystko co „doskonałe” kosztuje bardzo dużo.

Oprócz dystrubucją spektrometrów, firma MS SPEKTRUM zajmuje się również sprzedażą lamp katodowych i deuterowych, firmy Photron. Lampy te są wykorzystywane m.in. do spektrometrów UV-Vis i spektrometrów AAS.  Firmie tej nie są obce również techniki chromatograficzne- w ich ofercie można znaleźć kolumny i strzykawki do chromatografii. Oczywiście każda technika, charakteryzująca się precyzją i ogromną czułością, wymaga ultraczystego szkła. Stąd w ofercie MS SPEKTRUM można znaleźć również urządzania myjące szkło laboratoryjne i sub-destylarki do otrzymywania ultra-czystych kwasów.

 

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem