Bruker jest firmą, której myśl przewodnia brzmi „zapewniać najlepsze rozwiązania technologiczne dla każdego zadania analitycznego na więcej niż 50 lat”. Co decyduje o skuteczności tej firmy? Dlaczego są zaliczani do światowych producentów w dziedzinie spektroskopii?
Obecnie Bruker zatrudnia 6000 pracowników, którzy pracują w 90 oddziałach firmy na całym świecie. kontynentach. Firma ta oferuje szerokie spektrum zastosowań we wszystkich dziedzinach badań i rozwoju, które są zastosowane w przemysłowych procesach produkcyjnych, jak również w celu zapewnienia jakości i niezawodności procesu.
Główną zaletą firmy Bruker jest szeroka oferta produktów i rozwiązań, oraz baza zainstalowanych systemów i silna reputacja wśród klientów. Ich głównym obszarem działania są:
- Spektrometry ICP-MS
- Dyfraktometry rentgenowskie XRF, XRD, SC-XRD
- Spektrometry iskrowe OES
- Analizatory gazowej CS i ONH
- Spektrometry magnetycznego rezonansu jądrowego NMR
- Spektrometry paramagnetycznego rezonansu elektronowego EPR
- Tomografy MR MRI
- Spektrometry mas FT-ICR
- Pułapki jonowe
- Chromatografy gazowe GC
Spektroskopia jądrowego rezonansu magnetycznego służy do badania struktury, kinetyki i dynamiki cząsteczki, jej interakcji z innymi cząsteczkami. Ponadto może zostać wykorzystana do określania składu mieszanin biologicznych lub syntetycznych. Metodą tą mogą być analizowane substancje o bardzo różnej masie.
Zaletą NMR jest możliwość poznania trójwymiarowej struktury cząsteczki. Technika ta wykorzystuje promieniowanie elektromagnetyczne o niskich energiach. Dzięki temu struktura analizowanych związków nie jest narażona na uszkodzenia.
Technika NMR jest możliwa do wykonania, ponieważ niektóre atomy wykazują magnetyzm jądrowy (zwłaszcza te atomy, które zawierają nieparzystą liczbę protonów lub neutronów), które są obdarzone niezerowym momentem pędu. Zatem jądra takie wykazują niezerowy moment magnetyczny. W chwili, gdy w polu magnetycznym pojawi się zróżnicowanie poziomów energetycznych jądra protonu, w wyniku naświetlania próbki promieniowaniem określonej częstości radiowej, możliwe jest wprowadzenie do układu energii i wywołanie przejścia między poziomami energetycznymi. Energia jest absorbowana przez proton, który osiąga stan wyżej energetyczny i widmo może być zarejestrowane. Informację o strukturze badanego związku uzyskujemy na podstawie przesunięcia chemicznego. Przesunięcie chemiczne jest to odległość sygnału danego protonu lub grupy równocennych protonów od sygnału wzorca, wyrażona w jednostkach częstotliwości drgań (Hz) lub w skali delta (ppm). Należy zaznaczyć, że odczynnikiem wzorcowym jest tetrametylosilan (TMS), który jest chemicznie obojętny, symetryczny, rozpuszczalny, lotny, daje silne i ostre pasmo absorpcji.
Ekspansja spektroskopii NMR, do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego przy zastosowaniu impulsów gradientu pola magnetycznego (MRI), zapewnia wielowymiarowe obrazy i rozwiązania w zakresie ułożenia przestrzennego atomów w cząsteczce. Firma Bruker ma w swojej ofercie wiele spektrometrów NMR. Jest to metoda bardzo czuła, jej czułość określa się za pomocą stosunku sygnał/szum. Im moc użytego elektromagnesu jest większa tym czułość wzrasta.
Podczas Sympozjum Pollabu (12 maja 2014r.) rozmawialiśmy z dr Andrzejem Mikołajczakiem, który przybliżył nam czym zajmuje się oddział BRUKER w Poznaniu. Zaznaczył, że główny obszar działalności to dystrybucja i serwis aparatury naukowo-badawczej. Pan dr Mikołajczak zdradził, że najbliższe plany firmy BRUKER to nawiązanie współpracy z małymi i średnimi firmami. Działalność ta przejawia się w produkcji coraz mniejszych, „podręcznych” sprzętów. Poza podejmują próby zwiększania czułości i udoskonalanie sprzętu już istniejącego.
Technika magnetycznego rezonansu jądrowego jest ciągle udoskonalana. Firma Bruker jest jedną z tych, która wyznacza kierunki dalszego rozwoju. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Polska nawiąże współpracę i powstaną w naszym kraju oddziały zajmujące się produkcją wyżej opisanego sprzętu.
Justyna Biernacka