Styczeń
Wraz z początkiem 2013 roku pojawiła się nowa nadzieja – bardziej efektywny system przenoszenia genów. Wykorzystanie bakteryjnych aktywatorów transkrypcji – TALEN pozwoliło naukowcom z Uniwersytetu w Illinois na wysoce skuteczną substytucję defektywnego genu odpowiadającego za anemię sierpowatą.
Luty
Badacze z MIT zaproponowali wykorzystanie białka Cas9 połączonego z RNA. Informacja ta rozbudziła bardzo dużo emocji, eksperci z całego świata uznali, że jest ona dużo bardziej wydajna i tańsza, a optymiści przekonywali, że dzięki zastosowaniu tej techniki terapia genowa stanie się tak samo powszechna i prosta jak stosowanie antybiotyków. Kolejna dobra wiadomość jaka obiegła świat pochodziła z Universitat Autonoma w Barcelonie, gdzie zakomunikowano o powodzeniu terapii genowej na psach Beaglach – cukrzykach (chemicznie wywołano u nich cukrzycę podobną do ludzkiej insulinozależnej typu 1). Po 4 latach od terapii psy zostały ponownie przebadane, rezultat okazał się bardzo dobry – nie zaobserwowano nawrotu choroby.
Marzec
Naukowcy z amerykańskiego Cornell University rozpalili nadzieję na możliwość leczenia nałogów przy użyciu terapii genowej. Badacze z powodzeniem wykorzystali terapię w stosunku do palaczy papierosów. Mechanizm polega na wprowadzeniu, do organizmu uzależnionego człowieka, wirusa, który pobudza produkcję przeciwciał antynikotynowych, co w efekcie zmniejsza przyjemność i chęć palenia. Potencjalnie terapie tą w prosty sposób można dostosować do leczenia alkoholizmu oraz narkomanii.
Kwiecień
Dalsza część artykułu dostępna w serwisie: biotechnologia.pl