Znajdź nas na:

Tomografia komputerowa w diagnostyce nowotworów

14.01.2015

Tomografia komputerowa jest nieinwazyjnym oraz niebolesnym badaniem diagnostycznym, w którym wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie. W zależności od rodzaju tkanki zmienia się ich gęstość, przez co pochłaniania jest różna ilość promieniowania.

Wybór badania obrazowego zależy od wyniku badania fizykalnego, zgłaszanych objawów, stanu ogólnego chorego oraz możliwości diagnostycznych (dostępność, czas oczekiwania, zaangażowanie chorego). Celem badań obrazowych jest głównie potwierdzenie istnienia patologii w miejscu podejrzewanym o chorobę nowotworową, ale należy pamiętać, że nie jest to równoznaczne z postawieniem rozpoznania onkologicznego. Jedną z technik jest tomografia komputerowa. Za pomocą tomografu komputerowego przez ciało pacjenta przechodzi wielokrotnie wiązka promieniowania rentgenowskiego.

W tej metodzie za pomocą detektorów mierzy się finalne natężenie wiązki światła. W zależności od tego przez jakie struktury w ciele badanej osoby przechodzi wiązka promieniowania ulega ona osłabieniu. Za pomocą tej techniki możemy rejestrować obrazy pochodzące z każdego przekroju chorego, przy braku wpływu rozproszonego promieniowania  z innych obszarów. Obraz warstwy wykonuje się zazwyczaj w kierunku prostopadłym do osi długiej pacjenta, zaś jej grubość ustala się indywidualnie dla każdego z badań.

Jak wygląda tomograf? Jednym z podstawowych elementów jest oczywiście stół z możliwością przesuwania pacjenta, a także gantra, czyli „jądro” systemu i jednostka komputerowa dzięki której uzyskuje się wizualizację. Otwierając pokrywę gantry możemy odnaleźć kluczowe elementy zapewniające obrazowanie takie jak lampa rentgenowska wraz z systemem zasilającym oraz zespół detektorów wielorządowych. Detektory zbierają dane, które analizuje komputer i rekonstruuje obraz, zaś wynik tego działania przedstawiany jest przy użyciu wizualizacji.

Dzięki temu badaniu ocenia się struktury anatomiczne człowieka a także ich możliwe nieprawidłowości, zarówno w płaszczyźnie poprzecznej a także poprzez rekonstrukcje obrazu, w innych rzutach. Cecha która stanowi niewątpliwą zaletę tej metody w stosunku do typowych technik radiologicznych to czułość oraz fakt, że możliwe jest odróżnienie kolejnych frakcji tkanki miękkiej w ciele i można zastosować ją w „badaniach interwencyjnych”, czyli biopsji igłowej pod kontrolą tomografii komputerowej, czy nakłucia i drenażu ropnia.

 

 

Źródła:

Film pobrano ze strony: https://www.youtube.com/watch?v=tqGmqRrxajQ

http://www.mcz.pl/szpital-zaklad-diagnostyki-obrazowej-tomografia-komputerowa

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:7taH_4_1iD4J:www.if.pw.edu.pl/~pluta/pl/dyd/mtj/zal1/pz07/Ewa_Kaluzny.doc+&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=pl

http://www.zdrowie.med.pl/bad_obraz/tomografia.html

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem