Wybór badania obrazowego zależy od wyniku badania fizykalnego, zgłaszanych objawów, stanu ogólnego chorego oraz możliwości diagnostycznych (dostępność, czas oczekiwania, zaangażowanie chorego). Celem badań obrazowych jest głównie potwierdzenie istnienia patologii w miejscu podejrzewanym o chorobę nowotworową, ale należy pamiętać, że nie jest to równoznaczne z postawieniem rozpoznania onkologicznego. Jedną z technik jest tomografia komputerowa. Za pomocą tomografu komputerowego przez ciało pacjenta przechodzi wielokrotnie wiązka promieniowania rentgenowskiego.
W tej metodzie za pomocą detektorów mierzy się finalne natężenie wiązki światła. W zależności od tego przez jakie struktury w ciele badanej osoby przechodzi wiązka promieniowania ulega ona osłabieniu. Za pomocą tej techniki możemy rejestrować obrazy pochodzące z każdego przekroju chorego, przy braku wpływu rozproszonego promieniowania z innych obszarów. Obraz warstwy wykonuje się zazwyczaj w kierunku prostopadłym do osi długiej pacjenta, zaś jej grubość ustala się indywidualnie dla każdego z badań.
Jak wygląda tomograf? Jednym z podstawowych elementów jest oczywiście stół z możliwością przesuwania pacjenta, a także gantra, czyli „jądro” systemu i jednostka komputerowa dzięki której uzyskuje się wizualizację. Otwierając pokrywę gantry możemy odnaleźć kluczowe elementy zapewniające obrazowanie takie jak lampa rentgenowska wraz z systemem zasilającym oraz zespół detektorów wielorządowych. Detektory zbierają dane, które analizuje komputer i rekonstruuje obraz, zaś wynik tego działania przedstawiany jest przy użyciu wizualizacji.
Dzięki temu badaniu ocenia się struktury anatomiczne człowieka a także ich możliwe nieprawidłowości, zarówno w płaszczyźnie poprzecznej a także poprzez rekonstrukcje obrazu, w innych rzutach. Cecha która stanowi niewątpliwą zaletę tej metody w stosunku do typowych technik radiologicznych to czułość oraz fakt, że możliwe jest odróżnienie kolejnych frakcji tkanki miękkiej w ciele i można zastosować ją w „badaniach interwencyjnych”, czyli biopsji igłowej pod kontrolą tomografii komputerowej, czy nakłucia i drenażu ropnia.
Źródła:
Film pobrano ze strony: https://www.youtube.com/watch?v=tqGmqRrxajQ
http://www.mcz.pl/szpital-zaklad-diagnostyki-obrazowej-tomografia-komputerowa
http://www.zdrowie.med.pl/bad_obraz/tomografia.html