Znajdź nas na:

Zamiast linijki... pomiar odległości w nanoświecie

Analiza funkcji enzymów, poszukiwanie nowych celów dla leków antynowotworowych czy antybakteryjnych, poznawanie proteomów... wszystkie te działania opierają się na poznaniu ważnej właściwości, jaką są oddziaływania międzybiałkowe. Jednym ze sposobów odkrycia takich oddziaływań jest analiza FRET (ang. Förster Resonance energy Transfer), która wykorzystuje mechanizm przenoszenia energii pomiędzy dwoma blisko zlokalizowanymi chromoforami. Wyznaczenie fluorescencyjne dwóch badanych białek pozwala sprawdzić, czy znajdują się one blisko siebie, a co za tym idzie – oddziałują ze sobą.

Na czym opiera się mechanizm FRET? Otóż jeden z chromoforów (zwany donorem) może przekazywać energię wzbudzenia drugiemu (akceptorowi), jeśli ten znajduje się w odległości nie większej niż 10 nm. Kolejnym warunkiem jest różnica w widmach absorpcji i emisji promieniowania fluorescencyjnego (jeśli stosujemy znakowanie tego typu) dla obu chromoforów. W przypadku, gdy wszystkie te warunki są spełnione, wzbudzając donor wiązką o długości fali odpowiadającej maksimum jego absorpcji, zaobserwujemy emisję promieniowania o długości fali odpowiadającej maksimum emisji akceptora. W przypadku większej odległości pomiędzy białkami, oznaczającej brak oddziaływań, nie dochodzi do transferu energii i obserwujemy jedynie emisję donora, o długości fali odpowiadającej jego maksimum.

Do znakowania białek stosuje się różnego rodzaju markery, jak np. białko zielonej fluorescencji (GFP) i jego modyfikacje. Takie znaczniki są o tyle korzystne, że można je łatwo dołączyć do badanych protein poprzez wykorzystanie technik biologii molekularnej. Istnieje wiele wariantów GFP o różnych kolorach, a co za tym idzie – o różnych maksimach absorpcji i emisji, a takie właśnie różnice wymagane są w celu zastosowania markerów w mechanizmie FRET. Oczywiście oprócz badania interakcji międzybiałkowych, technika ta ma wiele innych zastosowań.

 

Schemat FRET na podstawie CFP jako donora i YFP jako akceptora. (źródło: www.wikipedia.pl)

Schemat FRET na podstawie CFP jako donora i YFP jako akceptora. (źródło: www.wikipedia.pl)

Jakie są natomiast wymagania odnośnie sprzętu? Wystarczy zwykły mikroskop fluorescencyjny, którego parametry zależą od rodzaju próby, w której znajdują się badane cząsteczki, trybu obrazowania i rodzaju użytych fluoroforów. Podczas przeprowadzania obserwacji należy pamiętać o kilku ważnych aspektach:

  • należy ściśle kontrolować stężenia fluoroforów donorowych i akceptorowych. Zazwyczaj najwyższe prawdopodobieństwo zaobserwowania FRET osiąga się wtedy, gdy kilka cząsteczek akceptora przypada na pojedynczą cząsteczkę donora;
  • spektra emisji donora i absorpcji akceptora powinny w znacznym stopniu się pokrywać;
  • spektra absorpcji i emisji donora powinny pokrywać się w jak najmniejszym stopniu, aby zminimalizować niebezpieczeństwo transferu z donora na donor;
  • długość życia fluorescencji donora powinna być na tyle długa, aby zdążył zajść transfer energii;
  • długości fali odpowiadające emisji zarówno akceptora, jak i donora, powinny być dopasowane do maksymalnego zakresu czułości detektora;
  • żywe komórki znakowane markerami będącymi modyfikacjami GFP powinny być analizowane przy użyciu standardowych metod immunohistochemicznych. Dzięki temu można sprawdzić, czy otagowane białko w komórce posiada te same właściwości co jego natywny odpowiednik bez markera.

 

Magdalena Sokulska

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem