-
Informacje
Nowości & aktualności -
Testy sprzętu
Opinie ekspertów -
Kalkulatory
Zestaw narzędzi -
Laboratoria
Adresy & oferta -
Praca
Oferty zatrudnienia -
Kalendarium
Wydarzenia branżowe -
Kontakt
Nowa metoda kalibracji oznaczeń analitycznych
(PROJEKT NR P-151)
Przedmiotem oferty jest analizator oraz sposób kalibracji oznaczeń analitycznych, który pozwala na poprawę dokładności oznaczeń analitycznych poprzez połączenie w jednej przepływowej procedurze kalibracyjnej metody interpolacyjnej z ekstrapolacyjną, przy jednoczesnym uproszczeniu i automatyzacji wykonywanych czynności analitycznych. Wynalazek może znaleźć zastosowanie w chemii analitycznej.
Kalibracja oznaczeń analitycznych w chemii analitycznej rozumiana jest jako zespół czynności laboratoryjnych i obliczeniowych, który prowadzi do wyznaczenia stężenia oznaczanego składnika (analitu) w badanej próbce na podstawie sygnałów pomiarowych uzyskanych za pomocą instrumentu pomiarowego.
Obecnie najczęściej stosowaną w warunkach laboratoryjnych metodą kalibracji oznaczeń analitycznych jest tzw. metoda serii wzorców. Polega na sporządzeniu szeregu roztworów wzorcowych zawierających oznaczany składnik w zmiennych, ściśle określonych stężeniach i pomiarze sygnałów analitycznych dla kolejnych wzorców. Otrzymane dla roztworów wzorcowych wyniki przedstawia się w układzie współrzędnych „sygnał analityczny – stężenie składnika oznaczanego” i dla wyznaczonych w ten sposób punktów doświadczalnych ustala się funkcję kalibracyjną. Służy ona do określenia wartości stężenia oznaczanego składnika w próbce na drodze interpolacyjnej. Inną powszechnie stosowaną metodą kalibracji jest tzw. metoda dodatków wzorca. Polega na przygotowaniu serii roztworów, w których do jednakowych porcji próbki dodawane są roztwory wzorca o zmiennych, znanych stężeniach oznaczanego składnika. Wzorce dodawane są w taki sposób, aby we wszystkich sporządzonych roztworach stężenie analitu w próbce było stałe. Na podstawie pomiarów sygnałów analitycznych dla wszystkich roztworów ustala się funkcję kalibracyjną, która w dalszej kolejności służy do wyznaczenia stężenia oznaczanego składnika w próbce na drodze ekstrapolacji. Obecnie nie wykorzystuje się jednak rozwiązania, które pozwalałoby na wykonywanie oznaczeń jednocześnie na drodze interpolacyjnej i ekstrapolacyjnej.
Usprawnieniem tych metod jest analiza wstrzykowo–przepływowa (ang. flow injection analysis; FIA), która pozwala na przygotowanie i łączenie próbki i roztworów wzorcowych w trakcie ich przepływu do układu detekcyjnego.
Metoda będąca przedmiotem niniejszej oferty pozwala na poprawę dokładności oznaczeń analitycznych poprzez połączenie w jednej przepływowej procedurze kalibracyjnej metody interpolacyjnej z ekstrapolacyjną, przy jednoczesnym uproszczeniu i zautomatyzowaniu wykonywanych czynności analitycznych. Jest to możliwe dzięki opracowaniu analizatora pracującego zgodnie z techniką FIA oraz sposobu kalibracji oznaczeń analitycznych polegającego na równoczesnym wprowadzaniu trzech roztworów (próbki, wzorca i nośnika) do urządzenia pomiarowego w postaci czterech laminarnych strumieni o stałych, lecz różniących się szybkościach objętościowych.
Zaletami oferowanego rozwiązania są:
Oferowane rozwiązanie jest przedmiotem jednego patentu (Układ analizatora do kalibracji oznaczeń analitycznych) i zgłoszenia patentowego (Sposób kalibracji oznaczeń analitycznych). Metoda rozwijana jest w Zakładzie Chemii Analitycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu poszukuje podmiotów zainteresowanych uzyskaniem licencji na zastosowanie opisanej technologii i podjęciem współpracy w dziedzinie analitycznych technik przepływowych.
Dalsze informacje:
Radosław Rudź tel. +48 12 663 38 32, faks: +48 12 663 38 31
Specjalista ds. rozwoju projektów e-mail: radoslaw.rudz@uj.edu.pl
CITTRU, Uniwersytet Jagielloński
Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679
Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.
W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.
Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›