Znajdź nas na:

Możliwości bioanalizy

Każda osoba zgłębiająca tajniki organizmów żywych mogła być kiedyś uznawana za przeprowadzającą bioanalizę. Wraz z rozwojem biologii i nauk medycznych stała się ona oddzielną dziedziną nauk biologicznych. Jest źródłem nowych metod analitycznych. Pełni kluczową rolę w rozwoju medycyny, farmacji i kosmetologii.

Bioanaliza zajmuje się analizą chemiczną genomu, proteomu, badaniem metabolizmu związków oraz reakcji międzycząsteczkowych. Jest bardzo wszechstronną dziedziną. Analiza genomu może wiele powiedzieć o chorobach. Może zostać wykorzystana zarówno do diagnostyki jak i do badań populacyjnych. Z jej pomocą możemy nie tylko badać choroby genetyczne, ale również dysfunkcję w ekspresji genów powodowaną zmianami epigenetycznymi. Podstawowymi metodami wykorzystywanymi podczas analizy genomu są np.: PCR, techniki elektroforetyczne, sekwencjonowanie, mikromacierze i spektrofotometria mas.

Analiza proteomu może dostarczyć wiele istotnych informacji w stanach patologicznych takich jak np. stężenie białka w organizmie, jego struktura przestrzenna oraz kolejność aminokwasowa. Dzięki nim możemy się dowiedzieć jak białko funkcjonuje (cele poznawcze). Porównanie białka prawidłowego do patologicznego dostarcza danych o funkcji domen, które uległy zmianie w patologicznym białku. Głównymi metodami wykorzystywanymi w analizie białek są np.: elektroforeza dwuwymiarowa, SD-PAGE, frakcjonowanie białek badanego proteomu, spektrofotometria mas oraz wizualizacja map białkowych.

Analiza metabolizmu określonej substancji jest przeprowadzona poprzez ustalenie profilu metabolicznego. Prowadzi się badania aktywności enzymów. Procesy metaboliczne są często bardzo złożone.

Analiza chemiczne dostarcza wiele informacji i narzędzi bioanalizie, które są wykorzystywane w wielu jej dziedzinach. Technika chromatografii była już od dawna wykorzystywana w obrębie chemii. Analiza chemiczna związków dostarcza informacji odnośnie substancji składających się np. na tabletkę leku oraz ich interakcji z cząsteczkami budującymi nasz organizm.

Rozwój tej dziedziny jest imponujący, techniki są coraz dokładniejsze. Opracowanie nowych markerów ułatwia diagnozę np. chorób genetycznych i w stosunkowo krótkim czasie. Im szybciej zastosujemy terapię, tym choroba wyrządzi mniejsze szkody w organizmie.

Katarzyna Sobierajczyk

 

Źródła:

http://www.analytik-news.de/Fachartikel/Volltext/bioproe2.pdf

http://www.nutrilife.pl/index.php?art=57

http://www.phmd.pl/fulltxt.php?ICID=898186

http://www.future-science.com/doi/pdf/10.4155/bio.09.4

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem