Naukowcy z Uniwersytetu w Manchester postanowili usprawnić pracę lekarzy tworząc oprogramowanie, dzięki któremu kość zostaje automatycznie obrysowana, więc wszelkie zmiany w jej strukturze stają się o wiele bardziej widoczne. Wynalazek ten może być przydatny w diagnostyce artretyzmu, w którym kryształy kwasu moczowego krystalizują i odkładają się w stawach chorego doprowadzając do przewlekłego stanu zapalnego.
– Oprogramowanie pozwala użytkownikowi automatycznie zlokalizować kontury kości w radiografii lub w wypadku innych obrazów medycznych. Ostatnie badania wykazały, że dzięki znajomości dokładnego kształtu kości możemy uzyskać użyteczne informacje o tym, czy u kogoś może rozwinąć się dana choroba (jak zapalenie kości i stawów), a także pozwala monitorować jej ewentualny postęp i efekty leczenia – podkreśla zajmujący się tym zagadnieniem prof. Tim Cootes z Uniwersytetu w Manchesterze, Wielka Brytania.
W tej chwili aplikację tę można z powodzeniem wykorzystywać w obrazowaniu kości udowych. Trwają prace aby rozszerzyć jej funkcjonalność w oparciu o inne kości i struktury w organizmie.
Czy system ma jakieś ograniczenia? – Oprócz tego, że na razie możemy identyfikować ograniczony rodzaj kości, praca z oprogramowaniem wymaga solidnego wdrożenie użytkownika, czasami trwającego nawet kilka miesięcy. Jednak gdy taka wiedza zostanie zdobyta, posługiwanie się programem jest szybkie i proste – dodaje prof. Tim Cootes.
Jak oceniają przyszłość takiego programu sami badacze? – Spodziewamy się, że jego wczesne wersje będą wykorzystane przez naukowców i epidemiologów klinicznych, aby pomóc im w zrozumieniu, jak kształty kości różnią się w różnych populacjach i w różnych grupach chorobowych. Mamy nadzieję, że w końcu systemy te będą stosowane w warunkach klinicznych w celu zdiagnozowania choroby i monitorowania leczenia – ocenia brytyjski profesor.
Warto podkreślić, że naukowcy z Manchesteru współpracują także z Dziecięcym Szpitalem Królewskim w tym mieście oraz z prywatną firmą w celu opracowania systemu, który identyfikuje złamania trzonów kręgów kręgosłupa, czyli najczęstszych złamań w przypadku osteoporozy.