Znajdź nas na:

XIV Zjazd Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej - rozmowa z dr hab. Beatą Chrapko

Zespół Zakładu Medycyny Nuklearnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wraz z Towarzystwem Medycyny Nuklearnej po raz czternasty organizują Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, który odbędzie się w dniach od 28 do 30 maja 2014 roku. O przygotowaniach oraz programie Kongresu, specjalnie dla redakcji Portalu Laborant.pl, opowiadała dr hab. Beata Chrapko – kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Po raz kolejny organizują Państwo Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, jaki motyw przewodni będzie realizowany podczas tegorocznego spotkania? Kto może uczestniczyć w Kongresie?

Motywem przewodnim Kongresu jest zastosowanie metod hybrydowych w obrazowaniu molekularnym – opowiada dr hab. Beata Chrapko – Spotkanie dedykujemy kilku grupom, których praca zawodowa związana jest z medycyną nuklearną. Są to przede wszystkim lekarze medycyny nuklearnej, ale także technicy elektroradiologii i pielęgniarki pracujący w zakładach medycyny nuklearnej oraz fizycy i fizycy medyczni.

Jakie bloki tematyczne będą realizowane podczas tegorocznego Kongresu?

W 2014 roku przewidzieliśmy dyskusję w obrębie kilku bloków tematycznych. Zostaną poruszone kwestie związane z możliwościami stosowania osiągnięć medycyny nuklearnej w kilku medycznych specjalizacjach. Zajmiemy się możliwością stosowania terapii radioizotopowej oraz techniki PET w onkologii, a także endokrynologią i wykorzystaniem jodu promieniotwórczego w czasie leczenia.  

Poza tym, uczestnicy Kongresu będą wymieniać się uwagami nt. swojej pracy w zakresie m.in. fizyki, ochrony radiolologicznej, radiofarmacji, obrazowania molekularnego i ogólnego klinicznego zastosowania techniki PET/CT. Tematem dyskusji będzie również zagadnienie multimodalności w medycynie nuklearnej.

Zaplanowano także odrębną sesję naukową – Nowa wiedza w medycynie nuklearnej – a uczestniczyć w niej będą członkowie zespołu ds. Medycyny Nuklearnej Komitetu Fizyki Medycznej, Radiobiologii i Diagnostyki Obrazowej PAN.

Czy mogą Państwo uchylić rąbka tajemnicy i przekazać, jakich prelegentów zaprosili Państwo na Kongres?

Nasze zaproszenie przyjęło wieku gości zza granicy. Spośród nich można wymienić choćby Johna Buscombe – pracownika Wydziału Radiologii Uniwersytetu w Cambridge, czy prof. Eyala Mishaniego, kierownika Jednostki Radiochemii Cyclotronowej [Cyclotron Radiochemistry Unit] w jednym z centrów medycznych w Izraleu. Dyskusję uświetnią także Anna Celler, związana z jednym z największych w Kanadzie ośrodków fizyczno-astronomicznych [Physics and Astronomy Department at the University of British Columbia] oraz Sonia Balogowa, Arthuro Chiti, Einat Even Sapir, Reimier Slart, Maciej Pech i Marica Bajc.

Nie zapomnieliśmy oczywiście o profesjonalistach z kraju. Prelegentami będą: prof. Leszek Królicki – pracownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie, dr Bogdan Małkowski – adiunkt w Zakładzie Pozytonowej Tomografii Emisyjnej i Diagnostyki Molekularnej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Anna Teresińska – profesor nadzwyczajny w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Ponadto, w Kongresie uczestniczyć będą osoby, które specjalizują się m.in. w obszarach, wokół których toczyć się będzie dyskusja. Zaprosiliśmy endokrynologów – Beatę Kos-Kudłęprof. Barbarę Jarząb i prof. prof. Grzegorza Kamińskiego, radiologów – wśród nich dr. hab. Jarosława Ćwikłę, onkologów – prof. Elżbietę Starosławską i prof. Wojciecha Polkowskiego, chirurgów – a pośród nich dr. Zbigniewa Noweckiego, fizyków jądrowych – m.in. prof. Janusza Braziewicza oraz znawców medycyny nuklearnej – dr. nauk med. Jolantę Kunikowską, dr. Krzysztofa Totha i dr. Bogdana Małkowskiego.

Więcej informacji na temat  Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej TUTAJ

 

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem