Znajdź nas na:

Nanotechnologia, nanowarstwy – czy są nam potrzebne?

31.12.2014

Nanotechnologią możemy nazwać cały zestaw technik i metod tworzenia struktur na poziomie pojedynczych cząstek i atomów, czyli o rozmiarach nanometrycznych.

Kiedy mówimy o nanocząstkach, mamy na myśli  cząsteczki o wielkości 1-100 nanometrów. Większość nanocząstek  w zastosowaniach biomedycznych ma wielkość około 10-100 nanometrów, więc w stosunku do bakterii i wirusów są bardzo małe. W rzeczywistości ich wymiary przypominają wielkość niektórych organelli  wewnątrzkomórkowych, takich jak mikrotubule czy rybosomy.

Nanomateriały posiadają nietypowe właściwości fizyczne i chemiczne. Zastosowanie nanocząstek w terapiach nowotworowych pozwala precyzyjnie skierować leczenie na komórki raka omijając te zdrowe.

Nanomateriały wytwarza się od połowy lat siedemdziesiątych, zarówno w postaci cienkich warstw, proszków czy izolowanych cząsteczek wykorzystując różnorodne metody: 

  • metody, które bazują na generowaniu defektów w strukturze krystalicznej materiałów polikrystalicznych, wykorzystując procesy:
    • Syntezy mechanicznej i wysokoenergetycznego rozdrabniania
    • Ściskania  i wyciskania
    • Napromieniowania
  • metody krystalizacji z niestabilnych bądź metastabilnych faz skondensowanych
  • reakcje zol- żel
  • metody osadzania atomów lub cząstek
  • reakcje w których otrzymuje się nanomeryczne, izolowane cząstki metodami takimi jak: reakcje wydzielania z roztworów, czy osadzania z fazy gazowej 

Jednym z przykładów nanomateriałów  jest tworzenie nanopowłok o nanomerycznej budowie czy grubości. Nanowarstwy wykorzystuje się dość powszechnie w elektronice, bioinżynierii, bateriach słonecznych czy laserach.  W tej kwestii wypowiada się chemik prof. Helmut Schmid z Instytutu Fraunhofer w Pfinztal, Niemcy.

Źródła:

http://zasoby.open.agh.edu.pl/~11sashot/strona.php?t=tw&v=

Komentarze napędza: Disqus

Pasaż laboratoryjny

articles

Laboratoria w Polsce

Mając na względzie ochronę i bezpieczeństwo Twoich danych osobowych, firma Bio-Tech Media sp. z o.o., przykładając szczególną wagę do ich ochrony, dostosowała swoje zasady ich przetwarzania do obowiązującego od dnia 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679

Nasza zaktualizowana polityka prywatności wprowadza wszystkie pozytywne zmiany, w tym sposób, w jaki zbieramy, przetwarzamy i przechowujemy Twoje dane osobowe. Przedstawia sposób, w jaki możesz się z nami skontaktować, aby skorzystać z przysługujących Ci praw.

W tej chwili nie musisz podejmować żadnych działań, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności ›
Rozumiem